17. 07. 2017 11:20 | BRATISLAVA/TV Markíza

Štát chce zaviesť poukážky na dovolenku. Je tam len jedna podmienka

Fungovali by podobne ako stravné lístky.

Za socializmu poukážky dostávali zamestnanci a mohli tak tráviť letnú či zimnú dovolenku v zariadeniach ROH.
Za socializmu poukážky dostávali zamestnanci a mohli tak tráviť letnú či zimnú dovolenku v zariadeniach ROH. Foto: TVNOVINY.sk

Štát nás chce prinútiť, aby sme dovolenkovali na Slovensku. Vláda prichádza s projektom takzvaných rekreačných poukážok. Dostávali by sme ich od zamestnávateľa a fungovalo by to podobne ako pri stravných lístkoch. Hodnota poukážky bude v stovkách eur.

Rekreačné poukážky sme tu už raz mali. Za socializmu ich dostávali zamestnanci a mohli tak tráviť letnú či zimnú dovolenku v zariadeniach ROH. Vyvolení sa dostali aj k moru.

Tieto časy sú už dávno preč, no rekreačné poukážky hlásia návrat. Domáci cestovný ruch by tak dostal nový impulz. Vláda chce týmto opatrením motivovať Slovákov, aby dovolenku trávili častejšie u nás.

Väčšina dovolenkujúcich podľa ministerstva preferuje radšej oddych za hranicami. Dovolenky na Slovensku by sa s poukazmi mali stať zároveň dostupnejšími pre sociálne slabších.

„V prípade, že by tento náš návrh prešiel, tak zamestnávateľ by mal tú možnosť poskytnúť zamestnancovi benefit vo forme poukazu, ktorý môže využiť na dovolenkovanie na Slovensku,“ vraví Karolína Ducká z rezortu dopravy.

A ako to má v praxi fungovať? Poukážka by mala mať maximálnu hodnotu 500 eur. Viac ako polovicou by na ňu prispieval zamestnávateľ. Túto sumu by si firmy mohli zarátať do nákladov a nemuseli z nej platiť dane ani odvody. Zvyšok by si doplatil zamestnanec, podobne ako pri stravných lístkov.

„Jedinou podmienkou podľa nášho návrhu by bolo strávenie dovolenky na Slovensku," hovorí Ducká.

Firmy by tak nemali zamestnancov nútiť, kde musia dovolenku s poukazom stráviť. Zamestnávateľom sa nápad pozdáva a nemajú problém ho podporiť.

„Je dôležité, aby to bolo dobrovoľné a aby to bol daňovo uznateľný výdavok a neboli z toho, samozrejme, platené odvody, aby to bolo čo najmenej administratívne náročné a aby s tým neboli spojené ďalšie náklady tohto typu," vysvetľuje Rastislav Machunka z Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení.

„Bolo by to prospešné tak pre ľudí, ako aj pre samotných prevádzkovateľov hotelov a ostatných zariadení turistického ruchu," vraví Stanislav Macko.

Rekreačné poukážky fungujú dlhé roky napríklad vo Francúzsku a Maďarsku. Nedávno ich zaviedli aj Poliaci. Päťsto eur, stačí to na dovolenku na Slovensku?

„Ja si myslím, že áno. Dnes to, samozrejme, nemôžu byť päťhviezdičkové hotely, nakoniec tých ani toľko nie je, ale pri troške skromnosti by 500 eur bola výrazná pomoc, najmä keby išlo o rodinu," hovorí Macko.

Ľudí, ktorých sme oslovili, by boli najradšej za Tatry či Liptov.

Tento návrh je zatiaľ iba v zárodku. Až nasledujúce rokovania vyformujú jeho detailnú podobu. Ministerstvo tak momentálne nevie povedať, kedy sa rekreačné poukážky stanú realitou.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?