09. 08. 2017 14:12 , článok bol aktualizovaný 09. 08. 2017 17:18 | BRATISLAVA/TASR

Kontaminované vajcia už aj na Slovensku. Firma sa bráni a tvrdí, že všetko je inak

Inšpektori preverujú distribučný zoznam, do ktorých prevádzok uvarené a ošúpané vajcia dodali.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Vajcia pôvodom z Holandska kontaminované pesticídom fipronil sa nachádzajú už aj na Slovensku. Objavili ich v stredu (9. 8.) inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) vo veľkosklade pre gastronomické zariadenia vo Vrbovom. Išlo pritom o 24 balení uvarených a ošúpaných vajec dodaných na Slovenkso z Holandska cez viacero krajín, informuje rezort pôdohospodárstva na svojom webe.

Veterinárni inšpektori objavili na Slovensku vajcia z Holandska obsahujúce pesticíd fipronil vo Vrbovom. Nejde však o maloobchodnú prevádzku, ale o veľkosklad pre gastronomické zariadenia. Vajcia obsahujúce rezíduá pesticídu vyviezli najprv z Holandska do firiem v Nemecku, kde ich spracovali. Hotové výrobky, uvarené a ošúpané vajcia, boli dodané firme do Rakúska. Z rakúskej firmy prišla ich dodávka do veľkoskladu pre gastronomické zariadenia vo Vrbovom. Na Slovensko sa dostalo 24 balení. Rakúsky dodávateľ už odštartoval proces sťahovania.

„V tomto prípade sa absolútne potvrdilo, že čerstvosť je kritérium, na ktoré by mali spotrebitelia prihliadať. Hovorí totiž o kvalite výrobku. Rozhodne o nej nemôže byť ani reči pri uvarených a ošúpaných vajcia z Holandska alebo hlbokozmrazenom kuracom mäse z Brazílie. Znova vyzývam všetkých slovenských spotrebiteľov, aby sa nielen v obchodoch, ale aj v reštauráciách a hoteloch pýtali na pôvod surovín. Slovenské potraviny sú pod prísnou kontrolou našej veterinárnej správy od poľa až po regál," zdôraznila ministerka Gabriela Matečná.

Slovenskí veterinárni inšpektori sú už priamo na mieste vo Vrbovom a vykonávajú kontrolu, aby zistili, či bol dodržaný proces sťahovania. Zároveň preverujú distribučný zoznam, do ktorých prevádzok boli uvarené a ošúpané vajcia dodané. ŠVPS už informovalo aj Úrad verejného zdravotníctva.

My sme navštívili Veľkosklad pre Gastronomické zariadenia vo Vrbovom. Konateľ tvrdí, že to tak nie je. Podľa neho sú vajcia len po záruke a zobral nás do skladu, viac v reportáži:

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?