11. 08. 2017 19:14 | TVRDOŠÍN/TV Markíza

Tvrdošínu na Orave spadne zo srdca dopravný kameň, postavia tu obchvat

Výstavba úseku Tvrdošín - Nižná predĺži už hotovú R3-ku na Orave o 4 a pol kilometra.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Foto: TV Markíza

Tvrdošínu na Orave spadne zo srdca jeden dopravný kameň. Po rokoch sľubov naberá ďalší kúsok rýchlostnej cesty R3 cez Oravu reálnejšie kontúry. Národná diaľničná vyhlásila súťaž na dodávateľa niekoľkých kilometrov rýchlostnej cesty, ktorá obchvatom odbremení toto oravské mesto od tranzitnej dopravy na Poľsko.

Tisícky osobných áut a skoro rovnaký počet kamiónov denne. Cez Tvrdošín aj celú Oravu smeruje doprava do Poľska.

Koniec takýchto dopravných starostí je konečne v dohľadne. Obyvateľom Tvrdošína len nejde do hlavy, prečo to trvalo tak dlho, keďže národná diaľničná mala všetky podklady a povolenia na stole už v roku 2010.

„Bolo to vo vládnom programe minimálne trikrát, každá vláda si to tam dala, ale nesplnili to. Niekto mal lepší lobing," myslí si primátor Tvrdošína Ivan Šaško.

Výstavba úseku Tvrdošín - Nižná predĺži už hotovú R3-ku na Orave o 4 a pol kilometra. Napojí sa na existujúci úsek okolo Trstenej, obíde Tvrdošín a skončí pred Nižnou.

„Začiatok výstavby predpokladáme v lete budúceho roka, ukončenie v priebehu roka 2020," uviedol Martin Guzi z komunikačného oddelenia NDS.

Nový úsek môže ale paradoxne pre susednú Nižnú dopravu ešte skomplikovať. V Nižnej tiež roky čakajú. Potrebujú ďalšie dva plánované úseky - do Dlhej nad Oravou a ďalej, až po napojenie na už existujúcu časť R3-ky pri Oravskom Podzámku.

„Momentálne na týchto dvoch úsekoch je vydané územné rozhodnutie a dodaná štúdia realizovateľnosti," spresnil splnomocnenec vlády pre rýchlostné cesty Igor Janckulík.

Z celej R3-ky cez Oravu je od začiatku výstavby v roku 2004 hotových necelých 14 km. Po vybudovaní úseku Tvrdošín - Nižná zostane postaviť ešte viac ako 32 km.

Viac v reportáži Maria Kermieta:

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?