Správy z vášho kraja:
22. 08. 2017 12:40 , článok bol aktualizovaný 22. 08. 2017 16:38 | BRATISLAVA/mm

Jaguar pri Nitre hovorí o novom zámere: Ak ho zrealizuje, prijme oveľa viac ľudí, ako plánoval

Automobilka sľubuje plat 1 225 eur v hrubom, s veľkým náborom by chcela začať koncom tohto roka.

Výstavba závodu Jaguar Land Rover v obci Mlynárce.
Výstavba závodu Jaguar Land Rover v obci Mlynárce. Foto: TASR

Z Jaguaru prichádza dobrá správa! Už po ohlásení, že britská automobilka postaví svoju novú fabriku pri Nitre, sa strhla bitka o nové pracovné miesta. Teraz však Briti prichádzajú s novým zámerom, podľa ktorého je možné, že zvýši aj svoje kapacity vo výrobe. To by zároveň spôsobilo aj nárast miest približne o 2000 pracovníkov. V súčasnosti automobilka plánuje prijať približne 3000 zamestnancov.

Investor zvažuje, že by pri svojom pripravovanom závode montovať aj batérie do vozidiel. Vyplýva to z materiálu, ktorú spoločnosť predložila príslušným orgánom. Informoval o tom týždenník Trend .

"Štúdia uskutočniteľnosti slúži na zabezpečenie prípravy územia pre potenciál budúceho rozšírenia, pokiaľ sa pre túto alternatívu rozhodneme. Vždy sme tvrdili, že pripravíme štúdiu uskutočniteľnosti s cieľom preskúmať potenciálne možnosti ďalšej expanzie na Slovensku. Štúdia uskutočniteľnosti je jedným z dôležitých podkladov pre strategické rozhodnutie, ktoré ale doteraz nebolo uskutočnené," píše vo svojom stanovisku Jaguar Land Rover Slovensko.

Automobilka vo svojom stanovisku zároveň tvrdí, že v prípade montáže batériových modulov zvažuje niekoľko lokalít po celom svete. Definitívne rozhodnutie však ešte nepadlo.

"Čo sa týka montáže batériových modulov, zvažujeme niekoľko možných lokalít po celom svete. Finálne rozhodnutie sme zatiaľ neuskutočnili. Akékoľvek rozhodnutie ohľadne lokality vybudovanie Powertrain však neovplyvní naše dlhodobé ambície na vybudovanie globálneho centra pre vývoj technológií elektrických batérií vo Veľkej Británii a rovnako aj plány na výrobu batérií priamo vo Veľkej Británii," doplnila automobilka

Jaguar Land Rover už pred pár mesiacmi zverejnil aj nástupný plat, ktorý by sa mal pohybovať na úrovni 1 225 eur v hrubom. S veľkým náborom by automobilka chcela začať koncom tohto roka. Výrobné linky by sa podľa plánov mali rozbehnúť už budúci rok.

Zámer prijímať nových ľudí oznámil aj bratislavský Volkswagen. „Tešíme sa, že sme to zvládli v tomto ťažkom prostredí na slovenskom trhu práce. Okrem toho však hľadáme ďalších tisíc kolegýň a kolegov do konca tohto roka, a to je pre nás veľmi náročné," uviedol predseda predstavenstva spoločnosti Ralf Sacht.

Automobilky môžu naraziť na veľký problém

V oboch prípadoch, aj vo Volkswagene, aj v Jaguari, sa väčšina miest týka pozícii vo výrobe. To môže byť pre obe spoločnosti dosť veľký problém, keďže najviac nedostatkovou pozíciou v slovenskom hospodárstve je operátor výroby. „Na túto a im podobné pozície chýba podľa našich odhadov už viac ako 30-tisíc ľudí," povedala district manažérka personálnej agentúry Wincott People Jana Mesárová.

Najvyšší dopyt agentúra eviduje v regiónoch Považia, v okolí Bratislavy, Nitry a v priemyselných parkoch na Záhorí. V budúcnosti by sa mal nedostatok pracovníkov pre túto pozíciu ešte prehlbovať. Dôvodom má byť aj spomínaný rozbeh výroby Jaguaru a jeho naviazaných subdodávok.

Obrovský dopyt po pracovnej sile spôsobí aj tlak na rast miezd, ktorý sa bude čoraz viac presúvať aj na firmy, ktoré pôsobia v platovo slabších segmentoch. Problémom však pre nich bude pomerne nízka miera pridanej hodnoty generovanej časťou zamestnancov.

„Tá priestor na razantnejšie zvyšovanie platov výrazne obmedzuje. Preto očakávame, že niektoré segmenty sa budú musieť vysporiadať s otázkou, ako sa bez chýbajúcich zamestnancov zaobísť," uzavrela Mesárová.

Komentáre ( 0)