09. 09. 2017 12:05 | MADRID/TASR

Španieli sa na nedostatok turistov nesťažujú. V júli padol historický rekord v návštevnosti

Krajina tak prekonala doterajší rekord z augusta 2016.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com/Tupungato

Španielsky turistický priemysel dosiahol v júli nový rekord. Ešte nikdy v histórii nenavštívilo krajinu toľko zahraničných návštevníkov za jeden mesiac ako v júli 2017, uviedol denník El País.

Podľa Národného štatistického inštitútu (INE) privítalo Španielsko v júli tohto roka 10,51 milióna zahraničných návštevníkov. Prekonalo tak doterajší rekord 10,02 milióna zahraničných turistov z augusta 2016.

Turistický priemysel teraz s napätím očakáva údaje za august, ktorý je tradične najsilnejším mesiacom pre cestovný ruch, keďže v mnohých krajinách Európy majú firmy celozávodné dovolenky práve v auguste. Ukáže sa tiež, či teroristické útoky v Barcelone a Cambrils ovplyvnili augustové čísla.

Dobrou správou pre španielsku ekonomiku je, že turisti počas dovolenky minuli aj viac peňazí ako vlani, a to v priemere 1132 eur na osobu, čo predstavuje medziročný nárast o 5,6 %. A priemerný denný výdavok jedného turistu sa v júli zvýšil o 6 % na 139 eur.

Celkovo zahraniční návštevníci počas júla minuli dohromady v Španielsku 11,9 miliardy eur, medziročne o 16,3 % viac.

To ale neznamená, že všetky tieto peniaze zostali na Iberskom polostrove. Oficiálne údaje zahŕňajú totiž kompletné cestovné výdavky turistov, vrátane leteniek. V každom prípade, cudzinci v júli míňali v Španielsku viac peňazí ako minulý rok. Ich výdavky na celú škálu služieb, od ubytovania až po reštaurácie, vzrástli.

Priemerná dĺžka pobytu dosiahla v júli 8,2 dňa a je tak prakticky rovnaká ako pred rokom.

Čo sa týka národností, najviac peňazí minuli v Španielsku počas júla Škandinávci, v priemerne 1255 eur na pobyt, po nich nasledujú Nemci (1082 eur) a britskí turisti (1013 eur).

Návštevníci z Latinskej Ameriky a Ázie sú zaradení do kategórie "zvyšok sveta". Ich priemerný výdavok dosiahol až 1429 eur, ale čiastočne aj preto, že lety z krajín mimo Európy sú drahšie a dlhšie, preto títo návštevníci majú tendenciu zostať dlhší čas.

Štatistiky tiež ukázali, že výdavky zahraničných turistov v júli vzrástli takmer vo všetkých regiónoch Španielska, no najviac v Andalúzii a na Baleárskych ostrovoch.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?