09. 09. 2017 19:20 | BRATISLAVA/TV Markíza

Slovákov bez maturity pošlú Briti domov. Zisťovali sme, čo ich na Slovensku čaká

Nekvalifikovaných robotníkov vraj potrebujeme ako soľ.

Robotníci na stavbe.
Robotníci na stavbe. Foto: TV Markíza

Tisíce Slovákov sa možno budú musieť presťahovať. Ak nemajú maturitu, Briti ich pošlú domov už po dvoch rokoch. Slovensko kontruje: Nekvalifikovaných robotníkov vraj potrebujeme ako soľ.

O zámere Londýna sa vie od štvrtka. My sme zisťovali, koľko práce u nás pre navrátilcov máme. V tejto chvíli je v ponuke nášho najväčšieho pracovného portálu vyše 5 600 miest vhodných pre nekvalifikovaných ľudí.

Ponuky prichádzajú a odchádzajú. Celkový dopyt zamestnávateľov po zamestnancoch bez kvalifikácie bol od začiatku roka skoro desaťnásobný.

Problémom sú však platy. A to aj keď vyberieme tie najlepšie slovenské ponuky. Kým sklady Amazonu pri Seredi ponúkajú 960 eur a Alzy pri Senci tisícku mesačne v hrubom, skladník v Birminghame dostane v prepočte 1850 a v Brightone 1780 eur.

Odpočítavanie núteného odchodu prvých Slovákov sa začne o dva roky.

„Teraz k nám ešte ktokoľvek z Európskej únie môže prísť, lebo sme stále jej členom. No keď ju opustíme, v roku 2019 sa voľný pohyb skončí a my musíme stanoviť nové pravidlá, ktoré presne určia, ako dlho tu budú môcť záujemcovia o prácu zostať a aké práva budú mať," vyhlásil britský minister obrany Michael Fallon.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?