13. 09. 2017 13:44 | BRATISLAVA/TASR

Západné firmy začínajú meniť zloženie výrobkov pre Slovensko, tvrdí Matečná

Slovensko bude podľa nej na riešenie tejto témy na európskej úrovni naďalej tlačiť.

Gabriela Matečná.
Gabriela Matečná. Foto: TASR

Samotné otvorenie a komunikácia témy dvojakej kvality tých istých potravín na trhu vo východnej a západnej Európe spôsobilo, že niektoré západné firmy už začali meniť zloženie potravinových a drogistických výrobkov dovážaných na Slovensko.

„Máme už prvé príklady toho, že firmy si svoju zodpovednosť uvedomujú," v diskusii na Tablet.tv to potvrdila ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (nom. SNS).

„Ak totiž Európska komisia (EK) prijme rozhodnutie, firmám, ktoré ho nebudú rešpektovať, budú hroziť už aj príslušné sankcie. Takže sme už teraz motivovali firmy k tomu, že ak ide o rovnaký obal, aj obsah by mal by rovnaký. Alebo, ak je iný obsah, mal by byť iný aj obal," povedala Matečná s tým, že v konečnom dôsledku o tom, za čo chce dať peniaze, rozhodne spotrebiteľ.

Slovensko však bude podľa nej na riešenie tejto témy na európskej úrovni naďalej tlačiť, aktuálne aj prostredníctvom spotrebiteľského summitu, ktorý sa má konať v októbri v Bratislave.

Dodala, že témou dvojakej kvality potravín sa chcela zaoberať už od nástupu do funkcie. „Spotrebitelia hovorili o tom, že ten istý tovar z Rakúska, v takom istom obale, chutí niekedy inak, alebo má iné zloženie ako na Slovensku. Na úrovni ministerstva sa nám to podarilo aj dokázať. Až u 50 % potravín, ktoré sme skúmali, sme našli rozdiely. Potraviny na západ od našich hraníc sú kvalitnejšie. Majú menej umelých farbív, menší obsah pridaných syntetických aditív, dokonca vrecúška čaju tam majú vyššiu gramáž," poznamenala.

„Česká republika skúmala aj ceny a dá sa povedať, že sú porovnateľné. V niektorých prípadoch boli dokonca aj ceny na západ od nás nižšie," dodala ministerka.

Kauza s fipronilom

Ministerka podľa vlastných slov na rokovaní v Estónsku navrhovala, aby sa za pochybenia, aké sa stali v kauze fipronil, v budúcnosti vyvodzovala aj trestná zodpovednosť.

Fipronil je zakázaná látka, bola pridávaná do prípravku DEGA-16, ktorým sa ošetrovala hydina proti parazitom. Podľa ministerky ho použili na niektorých farmách v Belgicku, Spojenom kráľovstve, Francúzsku, dokonca aj v Poľsku.

„Na Slovensku sme konali hneď, ako škandál vypukol. Štátna veterinárna a potravinová správa, naši inšpektori, išli na všetky hydinové farmy, ktoré máme na Slovensku, prítomnosť fipronilu sme nepotvrdili," uviedla Matečná.

„Ale v Európe máme jednotný trh a vajcia, ktoré mohli byť znesené znáškou v Holandsku a Belgicku a spracovali sa v Nemecku, sa cez obchodnú firmu v Rakúsku dostali až na Slovensko," pripomenula.  Výrobky z vajec sa našli aj na Slovensku. Našli ich aj v 26 krajinách EÚ.

Zmeny v potravinovom katalógu

V priebehu niekoľkých týždňov sa dá očakávať spustenie novej etapy vo vývoji Národného potravinového katalógu. „Ľudia si predstavujú Národný potravinový katalóg ako hrubú knižku, v ktorej môžu listovať. V skutočnosti ide o elektronický kontraktačný systém, kde si budú môcť hlavne tí, ktorí robia verejné stravovanie, objednať kvalitné a čerstvé potraviny," povedala Matečná.

Dodávateľ, ktorý tam bude, bude podľa nej musieť spĺňať tie najprísnejšie kritériá. „Nákup cez katalóg bude jednoduchší a za rozumnejšiu cenu. Do národného katalógu sa vedia dostať všetky európske firmy, ale kritériá nastavujeme tak, aby prioritou bola čerstvosť. Čerstvosť je niečo, čo nahráva lokálnym dodávateľom," uviedla ministerka.

„A zároveň, ak dodávate z blízkeho okolia, znižujete ekologickú stopu. Ak niekto dodáva vajcia spracované v Nemecku cez rakúskeho obchodníka, ekologická stopa je vysoká. Je to možno mesiac, kým sa dostaneme do druhej fázy, keď to spustíme naostro," povedala Matečná.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?