22. 09. 2017 11:10 , článok bol aktualizovaný 22. 09. 2017 12:37 | BRATISLAVA/TASR

Slovensko zrejme príde o milióny z eurofondov: Nestíhame ich míňať, tvrdí Lubyová

Má ísť až o 30 miliónov.

Ministerka školstva Martina Lubyová.
Ministerka školstva Martina Lubyová. Foto: TASR

Slovensku hrozí, že nestihne vyčerpať eurofondy do konca tohto roka. O peniaze na vedu a výskum tak môžeme prísť. Ministerka školstva Martina Lubyová prišla s týmito slovami z Bruselu.

"V dôsledku tohto zdedeného problému hrozí, že prídeme o približne tridsať miliónov eur," uvádza ministerka.

Štát mohol prísť o viac peňazí

Zvýšeným úsilím partnerov na Slovensku aj v Európske únii sa podľa nej podarilo dosiahnuť, že pôvodná suma 72 miliónov eur, o ktorú malo Slovensko prísť, sa redukovala na súčasných 32 miliónov eur.

Lubyová Európskej komisii navrhla, aby štyri Bruselom zablokované výzvy boli uvoľňované postupne podľa toho, ako bude vedieť Slovensko zdôvodniť, že pravidlá prideľovania eurofondov boli prenastavené transparentne.

Komisia bola podľa ministerky spokojná s tým, že Slovensko zrušilo v pondelok (18.9.) problematickú eurofondovú výzvu na podporu dlhodobého strategického výskumu a vývoja.

Ministerstvo školstva od začiatku júla čelí kritike pre rozdeľovanie eurofondov na výskum a inovácie. Dotácie mali dostať aj firmy, ktoré výskum nikdy nerobili. Bývalý minister školstva Plavčan problematické výzvy zastavil a nariadil ich preverenie.

Európska komisia neskôr pozastavila platby v štyroch výzvach na ministerstve školstva a rezortu zakázala podpisovať nové zmluvy s prijímateľmi dotácií. Pozastavenie eurofondov oznámila EK vo varovnom liste. Rozdeľovanie eurofondov rieši okrem Európskeho úradu pre boj proti podvodom aj Národná kriminálna agentúra.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?