09. 10. 2017 21:35 | BRATISLAVA/TV Markíza

Kauza fipronil neprávom poškodila slovenskú firmu: Zamestnanci teraz musia makať deň-noc

Vo výrobe sa strieda 150 zamestnancov.

Zamestnanci pečivárne v Liptovskom Hrádku
Zamestnanci pečivárne v Liptovskom Hrádku Foto: TV Markíza

Niekoľko stotisícové straty. Aj takto doznieva kauza pesticídu fipronil pre pečivárne v Liptovskom Hrádku. Na základe nepravdivého potvrdenia použili do svojich sušienok vaječnú zmes s prekročeným obsahom tejto nebezpečnej látky. Všetky kontaminované výrobky už stiahli a nahradili novými. Problémy sa ale neskončili.

„Stiahli sme okolo 40-45 ton, a snažíme sa to doháňať mimoriadnymi zmenami, ľudia pracujú i v noci, v nedeľu, soboty," povedal generálny riaditeľ Pečivární Liptovský Hrádok Ján Fencl.

Vo výrobe sa strieda 150 zamestnancov. Stratu firmy pre problém s fipronilom možno o niekoľko mesiacov pocítia aj oni.

Výrobcovia, ktorí používajú produkty z vajec sa pritom riadili aj týmto odporúčaním. „Apelujem na to, aby spotrebiteľ využil a kupoval slovenskú produkciu, nakoľko túto produkciu máme odkontrolovanú od výrobného procesu, od začiatku, až na koniec," vyhlásila ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná

To pečivárne aj urobili, no aj tak na to doplatili. „Od prešovského výrobcu sme nakúpili viac ako 1000 kíl vaječnej zmesi a o jej nezávadnosti nám dal nepravdivé písomné potvrdenie," povedala manažérka kvality Radka Doležalová.

Pravdivosť tohto tvrdenia potvrdila aj ŠVPS. Vaječnú zmes s prekročeným obsahom fipronilu vyrobili v Prešove z vajec z Poľska. Firma z Prešova sa bráni takto.

„Výroba i expedícia bola uskutočnená v čase, v ktorom neboli ešte dostupné žiadne informácie o výskyte látky fipronil vo vajciach. V auguste nám dodávatelia surovín predložili potvrdenie, že ich vajcia fipronil neobsahujú ani neobsahovali," napísala vo svojom stanovisku spoločnosť Vector Invest.

Viac v reportáži Mária Kermieta

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?