10. 10. 2017 15:20 , článok bol aktualizovaný 10. 10. 2017 16:50 | BRATISLAVA/mm, TASR

Advokátovi zo sporu s Enelom znížili odmenu: Bžán si aj tak zarobí milióny

Pôvodne mu mal štát vyplatiť približne 64 miliónov eur.

Vodné dielo Gabčíkovo
Vodné dielo Gabčíkovo Foto: TASR

V júli tohto roka vyhral štát spor o Vodnú elektráreň Gabčíkovo a nemusí tak platiť stovky miliónov eur, ktoré požadovali talianski spolumajitelia Slovenských elektrární (SE). Štátna akciovka MH Manažment, ktorá je nástupníckou organizáciou Fondu národného majetku (FNM), mala však v tejto súvislosti vyplatiť až 64 miliónov eur súkromnej advokátskej kancelárii Radomíra Bžána.

MH Manažment sa však po obrovskej kritike dohodol na korekcii odmeny z pôvodných 11 percent na 2,5 percenta, čo by malo predstavovať sumu vo výške 17,6 milióna eur.

„Vzhľadom na skutočnosť, že o výške trov konania medzinárodný arbitrážny súd stále nerozhodol, dohodli sme sa určiť maximálnu výšku odmeny pre advokáta, od ktorej sa následne odpočítajú už zaplatené úkony advokátovi, ako aj trovy konania, ktoré budú priznané. Maximálna výška odmeny pre advokáta je určená na 2,5 percenta.", vyhlásil Branislav Bačík a dodal, že uvedené percento je výsledkom dohody.

Predseda predstavenstva MH Manažment vysvetlil, že 2,5 % zo 705,6 milióna eur predstavuje 17,64 milióna eur, od ktorej sa následne odpočítajú už zaplatené úkony advokátovi (4,9 milióna eur) a trovy konania, ktoré sú uplatnené vo výške 12,7 milióna eur. To znamená, že ak budeme 100-% úspešní pri trovách konania (12,7 milióna eur), prakticky by všetky ďalšie náklady na odmenu advokáta zaplatili Slovenské elektrárne.

"O tejto dohode som informoval vedenie Ministerstva hospodárstva SR, ktoré túto informáciu vzalo na vedomie," uviedol Bačík a dodal, že MH Manažment považuje dosiahnutú dohodu za výhodnú nielen pre MH Manažment, ale aj pre Slovenskú republiku.

"Minister hospodárstva Peter Žiga berie na vedomie informáciu, že sa spoločnosti MH Manažment podarilo dohodnúť viac ako štvornásobné zníženie odmeny za vyhratý medzinárodný súdny spor v hodnote viac ako 700 miliónov eur. Ide o výrazne nižšiu sumu. Minister na druhej strane očakával dohodu na odmene vo výške zákonnej tarify, teda na úrovni 1 až 2 %," uviedol pre TASR v reakcii na MH Manažment hovorca Ministerstva hospodárstva SR Maroš Stano.

V tejto chvíli podľa neho rezort očakáva stanovisko Slovenskej advokátskej komory, ktorú minister požiadal o vyjadrenie k výške odmeny, ako aj výsledky ministerskej kontroly. Následne sa rozhodne o ďalšom postupe.

Bačík považuje dohodnutú sumu za primeranú, pretože MH Manažment vyhral pre Slovensko súdny spor o 705,6 milióna eur. Ďalších takmer 600 miliónov eur z prevádzky vodného diela zostane na Slovensku a nie na účtoch zahraničného majiteľa Slovenských elektrární.

Súdny spor sa skončil úspešne aj napriek tomu, že protistranu zastupovala celosvetová právna kancelária s tisíckami právnikov. Slovensku sa podarilo zachrániť obrovské finančné zdroje, a preto výška dohodnutej odmeny (2,5 %) primerane ohodnocuje výsledok súdneho sporu.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?