13. 10. 2017 12:11 , článok bol aktualizovaný 13. 10. 2017 16:17 | BRATISLAVA/TASR

Matečná: Dvojaká kvalita v EÚ existuje, spotrebiteľ nechce byť klamaný

Fico na summite vyhlásil, že nebudem mať pokojné svedomie, kým sa neférové praktiky nevytratia.

Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečká a eurokomisárka pre spravodlivosť a ochranu spotrebiteľov Věra Jourová.
Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečká a eurokomisárka pre spravodlivosť a ochranu spotrebiteľov Věra Jourová. Foto: TASR

Dvojaká kvalita potravín v Európskej únii existuje, spotrebiteľ je často klamaný výrobcami, a takýmto spotrebiteľom nechce byť. To je jeden zo záverov, ktorý deklarovali účastníci summitu Za rovnakú kvalitu produktov pre všetkých, ktorý sa konal v Bratislave.

Zároveň sa podľa slovenskej ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej na summite deklarovalo, že má existovať jednotná a spoločná metodika na testovanie potravín a výrobkov. "Aby naozaj nebolo pochýb o tom, aké formy testovania urobili jednotlivé členské krajiny. Aby testovanie a metodika boli zjednotené," zdôraznila Matečná na tlačovej konferencii po summite.

Súčasne sa podľa jej slov deklarovalo, že existuje legislatíva, ktorá už dnes dáva možnosť na to, aby sa únia vyrovnala s dvojitou kvalitou potravín. "Jednou z nich je legislatíva, ktorá hovorí o nekalých obchodných praktikách. Zároveň sme povedali, že ak táto legislatíva a jej implementácia v praxi nebude fungovať, budeme opäť tlačiť na to, aby bola ešte prísnejšia," avizovala Matečná.

Jourová predstavila plán

Komisárka pre spravodlivosť, ochranu práv spotrebiteľov a rovnosť žien a mužov Věra Jourová uviedla, že prišla na summit predstaviť plán na riešenie problému dvojakej kvality potravín. "Myslím si, že máme dobrý plán, ktorý sa postavil na súčasnej európskej legislatíve. Je to plán, ktorý je zameraný na výsledok, a tým výsledkom má byť čo najskôr sa zbaviť nekalej obchodnej praktiky, ktorú predstavuje výroba a predaj tovaru rôznej kvality pod rovnakou značkou," opísala eurokomisárka.

Tento plán by sa mohol podľa jej slov napĺňať počas ďalších dvoch rokov. Jednoznačným zámerom je podľa nej spojenie síl, a to Európskej komisie (EK) a národných orgánov, ktoré sledujú situáciu na trhu z pozície záujmu spotrebiteľov. "Zároveň sme vo veľmi intenzívnom dialógu s výrobcami a obchodníkmi. A vyzývame aj spotrebiteľov, aby aj oni vyvíjali tlak na to, aby sa zvýšila kvalita tam, kde je znížená," priblížila eurokomisárka.

 

Čo sa týka jednotnej metodiky pri testovaní produktov, podľa Jourovej by malo vedecké centrum EK spoločne s expertmi z jednotlivých členských štátov a s prizvaním výrobcov dospieť k technickému spôsobu merania a porovnávania produktov. "Aby z toho vznikla metodika, ktorá bude používaná v členských štátoch a ktorú nebude nikto spochybňovať," dodala. Myslí si, že môže byť hotová niekedy v januári - februári budúceho roka.

Podľa slov európskeho komisára pre zdravie a bezpečnosť potravín Vytenisa Andriukaitisa na úrovni EÚ majú všetci občania a spotrebitelia rovnaký status. "Neexistujú občania druhej kategórie. Chcel by som uistiť verejnosť, že zatiaľ neprišlo k porušeniu pravidiel bezpečnosti potravín. Nechceme však, aby bol spotrebiteľ zavádzaný. Plne podporujem námety, ktoré boli predstavené na dnešnom summite," podčiarkol.

Robert Fico na samite o dvojakej kvalite potravín.
Robert Fico na samite o dvojakej kvalite potravín. Foto: TASR
 

Problém dvojakej kvality potravín nie je podľa premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zanedbateľný a zďaleka sa netýka len Slovenska. "Otvorene konštatujem, že tento stav je minimálne pre občanov Slovenska neprijateľný," zdôraznil Fico na úvod summitu.

Pripomenul, že tento problém nevznikol v poslednej dobe a spotrebitelia sa s dvojakou kvalitou potravín stretávajú už od 90. rokov. Zároveň sa to podľa premiéra netýka len potravín, ale aj ostatného spotrebného tovaru.

"Čaká nás ešte veľa práce a minimálne za Slovenskú republiku nebudem mať pokojné svedomie, kým sa neférové praktiky z vnútorného trhu únie úplne nevytratia," zdôraznil Fico. Domnieva sa, až aj dnešné stretnutie je dôležitým krokom na ceste k tomuto cieľu.

Vystavené produkty počas summitu Za rovnakú kvalitu produktov pre všetkých.
Vystavené produkty počas summitu Za rovnakú kvalitu produktov pre všetkých. Foto: TASR
 

Téma, ktorá sa na summite rieši, formuje podľa ministersky pôdohospodárstva SR Gabriely Matečnej (nominantka SNS) budúcnosť a charakter EÚ. "V stávke je totiž dôvera spotrebiteľov v úniu a jej inštitúcie. Je preto našou povinnosťou prichádzať s riešeniami každodenných problémov ľudí," priblížila.

Podľa českého premiéra Bohuslava Sobotku nejde len o dvojakú kvalitu potravín. "Ide o to, že táto prax robí z niektorých Európanov občanov druhej kategórie," upozornil. Štúdie a analýzy ČR pritom ukazujú, že v tomto probléme musí ísť o legislatívne riešenie. "Kľúč podľa názoru ČR leží v revízii smernice o nekalých obchodných praktikách," priblížil. Jej súčasná podoba podľa názoru krajiny neumožňuje dostatočný postih nekalých praktík a je nutné, aby sa pristúpilo k jej novelizácii.

Premiéri V4 na samite Za rovnakú kvalitu produktov pre všetkých.
Premiéri V4 na samite Za rovnakú kvalitu produktov pre všetkých. Foto: TASR
 

Podľa slov predsedu vlády Maďarska Viktora Orbána je kvalita potravín a výrobkov otázkou dôvery, ktorá sa ťažko získava, ale ľahko stráca. "Dôvera, najmä v krajinách východnej Európy, je spojená so základným pocitom pravdy a spravodlivosti. Pri dvojakej kvalite produktov však ľudia majú pocit, že nielen strácajú svoje peniaze, ale majú pocit prehry aj na poli spravodlivosti," argumentoval.

Testy potravín v Maďarsku podľa neho ukázali, že 70 % testovaných výrobkov malo odlišné zloženie v porovnaní s rovnakými výrobkami kúpenými v krajinách západnej Európy. "V Európe nemôžu byť občania dvojakej kategórie. Je to nielen dôvera v produkty, ale aj dôvera v EÚ," doplnil Obrán.

Dvojaká kvalita produktov je aj podľa predsedníčky poľskej vlády Beaty Szydlovej vážny problém. "Je preto ťažko pochopiť, že na spoločnom európskom trhu existuje takýto fenomén. Takáto prax si vyžaduje, aby bola potlačená, lebo je škodlivá," uviedla.

Spotrebitelia sú na trhu podľa nej zavádzaní, pričom majú právo na prístup k rovnakej kvalite potravín a produktov. "Podporujeme preto aktivity voči nekalým praktikám smerujúcim k zavádzaniu spotrebiteľa," podčiarkla Szydlová.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?