Čakáme na výsledky, sledujte volebné štúdio o 23:00h

19. 10. 2017 10:00 | BRATISLAVA/PR článok

Skoro každý Slovák sníva o dome, väčšina však žije v byte

Súkromie a pokoj, aký prináša asi len bývanie v dome, si užívajú najmä v Nitrianskom kraji.

Väčšina z nás túži po priestrannom dome.
Väčšina z nás túži po priestrannom dome. Foto: Poštová banka

Slováci sa v otázke bývania vyznačujú dvomi vecami - snívame o živote v dome a nehnuteľnosť chceme vlastniť. Kým to druhé nám vyšlo na viac ako 80 %, sen o „rodinnom sídle" si splnila len necelá polovica z nás. Slovensko patrí medzi tretinu krajín Európskej únie s najmenším počtom ľudí bývajúcich v domoch.

Zdá sa vám to neuveriteľné? Áno, vyzerá to tak, že naša krajina je posiata menšími aj väčšími obcami vyskladanými práve z rodinných domov. Pravda je však taká, že tie u nás obýva len 43 % domácností. Podľa údajov Eurostatu je ich najmenej v pobaltských krajinách a v Španielsku, len niečo cez 30 %. Naopak, v Írsku, Veľkej Británii a v Chorvátsku sú bytové domy skôr raritou. Viac ako 80 % rodín tam žije v rodinných domoch. Ani dvojdomy a terasovité domy nie sú medzi našincami veľmi rozšírené.

„Trojizbák" náš každodenný

Podľa prieskumu Poštovej banky, ktorý sa realizoval vo februári tohto roku na vzorke 510 respondentov, súkromie a pokoj, aký prináša asi len bývanie v dome, si užívajú najmä v Nitrianskom kraji. Takto si tam nažíva až 60 % rodín. V Prešovskom kraji sa z rodinného domu teší každá druhá domácnosť a na treťom mieste v počte ľudí bývajúcich touto vysnívanou formou je Banskobystrický kraj. Naše hlavné mesto a metropola východu sú v tomto smere na chvoste rebríčka. Práve v Bratislavskom, Košickom a v Trenčianskom kraji žije viac rodín v bytových domoch. Hlavným dôvodom je väčšia cenová dostupnosť. Ceny na trhu realít to, žiaľ, zariadili tak, že ten, kto túži po bývaní v dome, musí siahnuť hlboko do vrecka, na dno hypotekárnych možností alebo sa musí presťahovať do menšej obce s počtom obyvateľov do päťtisíc.

Väčšina z nás síce túži po priestrannom dome, ale viac ako 50 % rodín sa delí o pomerne malý priestor na život so svojimi blízkymi v klasickom byte. Najčastejšie má nehnuteľnosť, v ktorej bývame, do 80 m2 a tri izby. V osobnom vlastníctve je u nás až 81 % domácnosti. Túto početnú skupinu ľudí, ktorí dosiahli jeden zo svojich životných cieľov, majú vlastnú strechu nad hlavou, môžete doplniť aj vy. A vďaka aktuálne lacným úverom sa určite nemusíte rozlúčiť ani s predstavovou života v rodinnom dome.

Rodinný dom na dosah s úverom na bývanie už od 0,95 %

Plány, ako zlepšiť svoje bývanie a vytvoriť svojim deťom priestor na nerušenú prípravu do školy, sa nikdy nerealizovali ľahšie. „Poštová banka klientom prináša úver na bývanie Užitočné bývanie s úrokom už od 0,95 % ročne s fixáciou na 3 roky. Do konca októbra klientom preplatíme aj náklady na znalecký posudok a poplatky na katastri, pričom kataster za nich aj vybavíme," uvádza hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková. Ak klient využije službu ÚSPORA, vďaka našetreným peniazom môže dostať svoju úrokovú sadzbu až na 0,76%. S úverom si klient môže prepojiť až 5 účtov, na ktorých si môže sporiť on alebo jeho blízki. „Majitelia týchto účtov pritom majú svoje peniaze hocikedy k dispozícii a môžu s nimi ľubovoľne nakladať. To, že nášmu klientovi, svojmu blízkemu pomôžu, ich nič nestojí, ale jemu táto pomoc prinesie výraznú úsporu nákladov na úvere," dodáva L. Žáčková. Viac informácií na webe www.postovabanka.sk.

Komentáre ( 0)