Správy z vášho kraja:
18. 10. 2017 21:37 | KÁHIRA/TASR

Egyp je pre turistov tento rok v kurze

Zisk severoafrickej krajiny od januára vzrástol až o 200 percent.

Pyramídy v Egypte.
Pyramídy v Egypte. Foto: TASR

Po rokoch politických otrasov sa egyptskému cestovnému ruchu začína opäť dariť. Ako dnes uviedol zdroj z egyptskej vlády, príjmy z turizmu od začiatku tohto roka vzrástli o vyše 200 %.

Príjmy z egyptského cestovného ruchu dosiahli za deväť mesiacov tohto roka 5,3 miliardy USD (4,51 miliardy eur). V rovnakom období predchádzajúceho roka predstavovali príjmy 1,7 miliardy USD. V medziročnom porovnaní to znamená rast o 211,8 %, uviedol zdroj. Ako dodal, k prudkému rastu prispel ako väčší počet turistov, tak aj ich zvýšené výdavky.

Počet turistov v Egypte vzrástol za obdobie od januára do konca septembra medziročne o 55,3 % na 5,9 milióna a priemerné výdavky na deň sa zvýšili na 88,20 USD.

Výrazne vzrástol najmä počet turistov z európskych krajín. Celkovo navštívilo Egypt za deväť mesiacov 3,2 milióna Európanov, čo oproti rovnakému obdobiu znamená rast o 85 %.

Aj napriek tomu ani toto prudké zvýšenie neumožní za celý rok dosiahnuť stav z roka 2010, ktorý bol posledným pred povstaním v krajine proti vtedajšiemu prezidentovi Husnímu Mubarakovi. Za rok 2010 navštívilo Egypt celkovo 14,7 milióna turistov. Po vypuknutí povstania sa však turisti z Egypta začali sťahovať a rovnaký krok zvolili aj investori.

Krajina neskôr požiadala o pomoc iné arabské štáty a následne aj Medzinárodný menový fond (MMF), ktorý ale úver podmienil reformami. Káhira k nim pristúpila a MMF v novembri minulého roka schválil Egyptu 3-ročný úver v objeme 12 miliárd USD.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?