12. 11. 2017 15:44 | LONDÝN/TASR

Británia nemusí prísť s konkrétnym číslom o finančnom vyrovnaní

Tvrdí to minister pre brexit David Davis.

Brexit
Brexit Foto: TASR/AP

Európska únia súhlasila s tým, že Veľká Británia nemusí prísť s konkrétnym číslom ohľadne finančnej dohody o odchode z bloku predtým, ako sa rokovania posunú do ďalšej fázy, teda k diskusii o obchodnej dohode. Uviedol to v nedeľu (12. 11.) britský minister pre brexit David Davis.

Davis v rozhovore pre televíziu Sky News povedal, že Británia súhlasila s požiadavkou EÚ na postupnosť rozhovorov, teda najprv dohoda o rozvode, a potom o budúcich vzťahoch. Ale vláda v Londýne povedala vyjednávačom bloku, že nepríde s konkrétnym číslom, aby posunula rokovania za "prvú fázu".

"Povedali sme - v poriadku. Urobíme túto postupnosť, ale nepredstavujte si, že na konci bude mať číslo alebo vzorec (pre finančné vyrovnanie). Dostaneme sa k tomuto procesu, ale predtým, ako prejdeme do ďalšej fázy, nebudete mať žiadne číslo ani vzorec. Prijali to," tvrdil Davis.

Jeho slová kontrastujú s vyhlásením európskeho vyjednávača pre brexit Michela Barniera, ktorý tento týždeň po stretnutí s Davisom upozornil, že EÚ potrebuje mať jasno, pokiaľ ide o predstavu Británie o jej finančných záväzkoch voči bloku. A zdôraznil, že bez jasnej predstavy o tzv. účte za rozvod, nebudú môcť lídri EÚ na summite 14. - 15. decembra oznámiť, že na rokovaniach sa dosiahol dostatočný pokrok na to, aby prešli do ďalšej fázy, ktorou je diskusia o budúcich obchodných vzťahoch.

Britská ministerka Theresa Mayová zase uviedla, že nemôže ponúknuť EÚ presné číslo ohľadne finančnej dohody, kým jej vláda nevie, aké budú vzťahy oboch strán po brexite.
Obe strany hovoria, že sú pripravené aj na to, že nedosiahnu "žiadnu dohodu". Barnier to minulý týždeň zopakoval v rozhovore pre francúzsky týždenník Journal du Dimanche, kde tiež vyzval Britániu, aby spresnila, akú má predstavu o finančných záväzkoch.

"Theresa Mayová sa zaviazala platiť príspevky za roky 2019 a 2020, ako aj ďalšie záväzky bez toho, aby špecifikovala, čo má na mysli," povedal Barnier pre Journal du Dimanche.
"Európski daňoví poplatníci by nemali platiť za rozhodnutie, ktoré prijalo Spojené kráľovstvo, dodal."

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?