Správy z vášho kraja:
13. 11. 2017 14:22 | BRATISLAVA/TV Markíza

Vodičom - diabetikom sprísnia pravidlá. Na cestách tvoria rizikovú skupinu

Odborníci prezradili, čo majú cukrovkári robiť počas dlhých trás a kolón.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Prísnejšie pravidlá pre vodičov s cukrovkou. Od budúceho roka si niektorí už za volant nesadnú. Do platnosti totiž vstúpi nová smernica Európskej únie, ktorá má zvýšiť bezpečnosť na cestách. Len na Slovensku má vodičský preukaz približne 200 tisíc cukrovkárov. Na cestách však tvoria rizikovú skupinu.

„Cukrovka je ochorenie, ktoré je charakterizované vysokou hladinou krvného cukru, čiže hyperglykémiou. Opak je hypoglykémia, čo je nízka hladina krvného cukru. A s hypoglykémiou sa ten diabetik vlastne stretáva následkom liečby. Títo pacienti môžu spôsobiť dopravnú nehodu," vysvetlil člen výboru Slovenskej diabetologickej spoločnosti Zbynek Schroner.

Nevoľnosť vodiča spôsobila za posledné tri roky 80 dopravných nehôd. Niektoré z nich má na svedomí hypoglykémia.

To, čo za volantom prežíva diabetik s hypoglykémiou si vyskúšala naša redaktorka Lucia Hlaváčková za pomoci špeciálnych rukavíc, okuliarov a topánok.

„Okuliare, ktoré navádzajú pocit točenia hlavy, závrate a rozmazaného videnia, rukavice, ktoré vydávajú elektrické impulzy a ktoré navodzujú tras a mravenčenie v rukých, topánky, ktoré nemajú rovnú podrážku a vlastne navodzujú stratu rovnováhy a koordinácie," povedala farmaceutka Zuzana Labarová.

Príznaky ťažšej hypoglykémie sú - vodné potenie, tras, búšenie srdca, hlad a potom môžu nastupovať neskôr príznaky, ten pacient môže byť zvýšene agresívny, zmeny nálady. Najťažší stav je bezvedomie.

Diabetici doteraz získali vodičský preukaz na základe pravidelných vyšetrení a lekárskeho posudku. Od 1. januára 2018 sa ale pravidlá sprísnia.

„Vodičský preukaz nesmie byť vydaný ani predlžený osobe, ktorá prekonala opakované ťažké hypoglykémie. Druhou formuláciou je takzvaný syndróm neuvedomovania si hypoglykémie, to znamená to je stav, keď pacient nemá varovné príznaky. Požiadavkou je, aby všetci pacienti, ktorí sú liečení liekmi, ktoré môžu vyvolať hypoglykémiu, to znamená inzulín, ale aj mnohé tablety, vedeli preukázať, že rozumejú čo to je hypoglykémia, že ju vedia rozpoznať a tiež že vedia na ňu zareagovať," hovorí predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti Emil Martinka.

Preto je podľa odborníkov dôležitá prevencia. Hypoglykémia sa totiž dá naučiť zvládať a tí, ktorí prídu o vodičský preukaz, ho môžu získať späť. „Zladenie fyzickej aktivity, diéty, s podávaním predovšetkým inzulínu alebo niektorých druhov tabletiek," vysvetlil Schroner.

Prezident Slovenského zväzu diabetikov Jozef Borovka hovorí, že aj on je vodič - diabetik. Vždy , keď ide na dlhšie trasy, mám v aute tzv. záchranný balíček. „Ja mám kokosenku, rohlík so šunkou alebo so syrom, ale tak ako iní vodiči by mali po určitej dobe oddychovať, tak aj vodič, ja diabetik, tiež zastavím," opísal ho.

Diabetici by mali byť pripravení aj na nečakané zdržanie v kolónach a mať pri sebe vždy rýchlo vstrebateľný cukor.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?