07. 12. 2017 11:01 | BRATISLAVA/mal

S týmito siedmimi tipmi môžete ušetriť desiatky eur na elektrine

Poradíme vám, ako správne narábať so spotrebičmi.

Šetrenie elektriny.
Šetrenie elektriny. Foto: shutterstock.com / igra.design

Stačí iba málo a vaše účty za energie môžete odľahčiť o pár desiatok eur. Po pohonných látkach a plyne vám prinášame tipy od odborníkov, ako ušetriť na elektrine.

Nepoužívajte pohotovostný režim

Nenechávajte zariadenia v pohotovostnom režime a radšej ich vyťahujte zo zásuvky. Spotrebiče tak nebudú trvalo odoberať energiu. Napríklad taký počítač v spiacom režime môže za rok spotrebovať viac ako 50 eur energie.

Vymeňte žiarovky

Klasické žiarovky spotrebujú o 80 % elektriny viac ako LED žiarovky. Sú síce drahšie, ale ich životnosť je až 15x dlhšia. Ak by ste s ňou svietili neustále, vydrží viac ako 1 000 dní. Takisto sú odolnejšie voči pádu a neškodí im časté zapínanie a vypínanie svetla.

TIP: Ako správne a efektívne kúriť v byte či dome? Ušetriť môžete desiatky eur

Pečte ekonomicky

Dvierka na rúre bezdôvodne neotvárajte. Pri každom otvorení totiž môžete stratiť až 20 % tepla. Ak teda práve nepečiete koláč, rúru netreba zbytočne predhrievať. Takisto sa odporúča vypnúť ju 10 minút pred koncom pečenia.

Starajte sa o chladničku

Chladničky patria medzi najväčších žrútov elektriny v domácnosti. Ak je plná, lepšie udržiava chlad. Preto prázdne miesta pokojne vyplňte fľašami s vodou či novinami. Dôležité je odstraňovať námrazu na zadnom paneli. Inak hrozí, že spotreba elektriny sa môže zvýšiť aj o štvrtinu.

Čistite kanvicu

Rýchlovarnú kanvicu treba pravidelne udržiavať. Ak je na dne usadený vodný kameň, predlžuje sa čas varenia a tým pádom sa zvyšuje aj spotreba. Zbavíte sa ho jednoduchým trikom. Stačí, ak v kanvici prevaríte vodu s octom.

TIP: Šesť jednoduchých tipov, ako ušetriť za volantom

Perte úsporne

Práčku nepúšťajte poloprázdnu. Ideálne má byť naplnená tak, aby medzi oblečením a bubnom bolo miesto pre ruku. Ušetriť môžete aj pri praní na nižšej teplote. Naplnenú iba do polovice by ste nemali púšťať ani umývačku riadu.

Koľko denne stojí strata energie?
Foto: TVNOVINY.sk
 

Myslite na budúcnosť

Ak plánujete kúpu elektrického spotrebiča, siahnite po úspornejších typoch. Na štítku si overte ich energetickú kategóriu. Tie najúspornejšie sú označené písmenom A. Rozdiel medzi kategóriou A+++ a A predstavuje úsporu približne 30 eur za rok.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?