Správy z vášho kraja:
05. 12. 2017 17:48 | BRATISLAVA/TV Markíza

Slovensku hrozí žaloba za nevyplatenú faktúru za R2: Tu je kameň úrazu

V hre je nevyplatených 12 miliónov eur.

Slovensku hrozí žaloba za nevyplatenú faktúru.
Slovensku hrozí žaloba za nevyplatenú faktúru. Foto: tvnoviny

Slovensku hrozí nová žaloba. Pripravujú ju Španieli, ktorým Národná diaľničná spoločnosť nezaplatila za postavenie rýchlostnej cesty. Diaľničiari sa bránia, spoluprácu vraj rušili s každým, kto slovenským úradom neodkryl svojich majiteľov.

Osem kilometrov R4 zo Zvolena smer východ, od mája po tejto novej rýchlostnej ceste jazdia autá. Španielska firma Corsán - Corviam Construcción, ktorá ju postavila, nedostala zaplatenú poslednú faktúru. Schyľuje sa k žalobe.

„Danú záležitosť sme zverili do rúk našich právnych zástupcov," povedala zástupkyňa Corsán - Contrucctión na Slovensku Lenka Beňačková.

V hre je nevyplatených 12 miliónov eur. Španieli, ktorí konzorciu stavebných firiem na úseku šéfovali, si robia nároky na polovicu sumy. „Národná diaľničná spoločnosť sa neobáva prípadného súdneho sporu. Zdôrazňuje, že koná transparentne s maximálnu odvahou o transparentné a kultúrne prostredie na slovenskom stavebnom trhu," uviedla hovorkyňa diaľničnej spoločnosti Michaela Michalová.

Kameňom úrazu je nový protischránkový zákon. Ten dal Národnej diaľničnej spoločnosť možnosť ukončiť spoluprácu s Corsánom potom, ako Španieli neodkryli vlastníkov firmy. Španieli sa bránia, že vtedy už bola cesta postavená a odovzdaná.

„NDS pristupuje ku všetkým partnerom rovnako. V súčasnosti neexistuje taký zmluvný partner, ktorý by si nesplnil túto svoju zákonnú povinnosť a bol z registra vymazaný," dodala Michalová.

Diaľničiari tvrdia, že faktúru zaplatia. Nie však Španielom, ale spoločnosti, ktorá im v konzorciu sekundovala. Tomu však môže brániť predbežné opatrenie zo súdu, ktoré Národná diaľničná mala dostať na stôl minulý týždeň.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?