Štvrtok 14.12. meniny má
°C
Bratislava zmeniť
07. 12. 2017 09:00 | BRATISLAVA/TASR

Správa, ktorá nás nepoteší. Máme najdrahšie potraviny spomedzi krajín V4

Prečítajte si, kde sa vám najviac oplatí nakupovať.

Ceny potravín sú na Slovensku najvyššie spomedzi V4.
Ceny potravín sú na Slovensku najvyššie spomedzi V4. Foto: TASR

Slovensko má pred Vianocami najdrahšie potraviny spomedzi krajín V4. Nákupná turistika však nemusí byť až taká výhodná pre dopravné náklady i menový vývoj, kde euro mierne medziročne oslabilo voči českej korune, poľskému zlotému i maďarskému forintu. V diskusnej relácii na TABLET.TV to uviedla analytička Poštovej banky Jana Glasová.

„V porovnaní s krajinami V4 vychádza, že ceny potravín na Slovensku sú o niečo vyššie. V Česku a v Maďarsku sú lacnejšie o 9 % a v Poľsku je rozdiel výraznejší - až 30 %," zdôraznila Glasová.

Medziročné ceny potravín na Slovensku stúpli o viac ako 6 %

„Výraznejšie sa pripláca za maslo i ďalšie mliečne výrobky. Podobne je to pri ovocí, vyššie ceny majú pomaranče, kivi i jablká. Drahšie je aj mäso, najmä bravčové s nárastom o 6-24 %," povedala Glasová.

Dôvodom je vývoj na svetovom trhu, kde ponuka potravín nedokáže uspokojiť dopyt po nich. „To sa týka napríklad masla, mlieka a vajec. Ceny vajec môžu do Vianoc rásť. Je po nich veľký dopyt, pretože sú súčasťou mnohých vianočných receptov. Medziročne sú o polovicu drahšie a najskôr zlacnia až po Novom roku," konštatovala Glasová s tým, že niektoré komodity sú medziročne lacnejšie. Ide napríklad o múku, čokoládu na varenie, či kakao.

V konečnom dôsledku Slováci nemusia až tak vnímať, že ceny potravín sú vyššie ako vlani. Stúpla totiž kúpyschopnosť obyvateľstva. „Viac ľudí má prácu. V októbri medziročne klesla nezamestnanosť takmer o 3 %. Zvyšujú sa nominálne i reálne mzdy," dodala Glasová. Reálne mzdy vzrástli v 3. kvartáli 2017 o 5,2 %, čo je najviac od predkrízového roku 2008. Priemerná mzda Slovákov sa v tomto období vyšplhala na 935 eur.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?