07. 12. 2017 16:40 | BRATISLAVA/zž

Lyžiarske kurzy financované štátom prepĺňajú veľké strediská: Malé bojujú o každého lyžiara

Na jedného žiaka vychádza dotácia 150 eur.

Stredisko Jasná.
Stredisko Jasná. Foto: Alexa Adrian/shutterstock.com

Je to už druhý rok, kedy žiaci chodia na lyžiarske kurzy, na ktoré sčasti prispieva štát zo svojho rozpočtu. Dotácia za 14 miliónov eur sa týka 90-tisíc žiakov.

Na jedného žiaka to vychádza 150 eur. To, či táto dotácia stačí, závisí od výberu strediska. Stačí doplatiť pár eur a školy si môžu dovoliť aj luxusnejšie zjazdovky a lepšie ubytovanie než v minulosti.

Veľké zjazdovky sú preplnené

O väčšej návštevnosti hovoria aj v stredisku Snowland Valčianska dolina. Návštevnosť sa podľa pokladníka Milana Midžiaka zvýšila približne o tretinu. Píše portál sme.sk.

Veľké strediská sú tak počas sezóny preplnené a kurzy si školy objednávajú viac mimo sezóny.

Kedysi školy uprednostňovali menšie strediská

Patrik Matištík, predseda pre cestovný ruch Západných Tatier a Roháčov hovorí o tom, že dotácia sa zrejme vymkla svojmu konceptu. Školy kedysi uprednostňovali menšie strediská. Teraz je to naopak. 

"Malé strediská, ktoré donedávna žili najmä z lyžiarskych kurzov, s návštevnosťou padli. Veľké, naopak, získali. K 150-eurovej dotácii doložia časť peňazí rodičia a ich deti tak môžu ísť do lepšie vybavených stredísk," hovorí Matištík.

Napríklad aj v stredisku Jahodná kedysi ponúkali na dvoch zjazdovkách aj nočné lyžovanie. Teraz tretiu zjazdovku otvárajú len cez víkendy a zjazdovku v Kavečanoch tento rok možno ani neotvoria.

Malé strediská tak bojujú o každého lyžiara. "Mládež sa naučí a možno ich lyžovanie osloví, a budú sa vracať," dodáva vedúci strediska Jahodná Ján Petróci.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?