11. 12. 2017 19:30 | BRATISLAVA/TV Markíza

Sľubovali, že budeme môcť odísť skôr na penziu bez hrozby nižšieho dôchodku: Všetko je ale inak

Ministerstvá práce a financií sa nevedia dohodnúť na zásadných veciach.

Ján Richter.
Ján Richter. Foto: TASR

Sľubovali, že ľudia budú môcť odísť na penziu ešte pred dovŕšením dôchodkového veku, a to bez hrozby krátenia penzijnej dávky. No ostalo len pri sľuboch - novinka, ktorá mala pomôcť tisícom ľudí sa odkladá pre spor ministerstiev.

Ak dnes stratí niekto prácu pár rokov pred odchodom na penziu, neostáva nič iné, ako čakať na úrade práce alebo odísť na predčasný dôchodok. Ten však nie je zadarmo - pre dôchodcu znamená doživotné krátenie vyplácanej dávky. Navyše v predčasnej penzii si nesmiete privyrobiť ani na dohodu. Novou šancou mal byť takzvaný preddôchodok.

„Päť rokov pred nadobudnutím riadneho dôchodkového veku a odchodom naň by riešil isté kategórie na rizikových pracoviskách alebo tých, ktorí nie sú schopní si nájsť prácu a majú nasporené prostriedky prostredníctvom tretieho piliera," povedal minister práce Ján Richter.

„Môže riešiť aj nastupujúcu dobu digitalizácie, ktorá môže spôsobiť aj odchod vysokého počtu zamestnancov z trhu práce, hlavne tých v rizikovom veku 50 alebo 55 a viac," ozrejmila viceprezidentka KOZ Monika Uhlerová.

Proti neboli ani zamestnávatelia, no Richter narazil na ministerstvo financií, ktoré zmietlo návrh zo stola. Podmienky chce sprísniť, napríklad tak, že poberateľ tejto dávky by mal byť aspoň 42 rokov dôchodkovo poistený.

„Keď študent v 24 rokoch skončí vysokú školu a dajme tomu, že bude celý život pracovať, teoreticky by mohol čerpať dôchodok v 66 rokoch, úplný nezmysel, to zásadne odmietam," reagoval Richter.

Navyše na to, aby ste vôbec mohli preddôchodok využiť, museli by ste si v treťom pilieri nasporiť najskôr dostatok peňazí. Z tých vám bude potom počas celej doby preddôchodku rozrátaný pravidelný mesačný príjem.

Ministerstva sa nevedia dohodnúť ani na tom, aká suma by to vlastne mala byť. Vyššia suma by mohla spôsobiť, že nízkopríjmoví by zas ostali len na konci.

Viac v reportáží Andrey Mačoškovej

 


Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?