15. 12. 2017 17:21 | BRATISLAVA/TV Markíza

Ceny našich diaľničných známok sa nemenia, v Rakúsku si dajte pozor na novinku

Česi majú ceny podobné ako my, v Poľsku sa platí mýto.

Na snímke internetová stránka NDS na kúpu E-známky.
Na snímke internetová stránka NDS na kúpu E-známky. Foto: TASR

Motoristi môžu vo veľkom nakupovať, začal sa predaj budúcoročných diaľničných známok. A nielen u nás, ale aj v susedných krajinách. Najviac zaplatíte v Maďarsku, v Rakúsku si zas treba dať pozor na zaujímavú novinku.

Diaľničnú známku potrebujete na Slovensku na asi 730 kilometrov ciest. Tento rok ich u nás pribudlo len približne 30 kilometrov. A aj preto zostávajú ceny známok nezmenené. Stále samozrejme platí, že naše známky sú už len elektronické. Kým u nás sa teda nemení nič, Rakúšania si pripravili viacero noviniek.

Ročná známka bude stáť 50 eur a platiť bude od 1. januára 2018 do 31. januára 2019. Mesačná stojí 14 a 10 - dňová 10 eur.

„Urobili to, že majú elektronické diaľničné známky, ktoré sa dajú objednať cez nový portál shop.asfinag.at ktorý je dokonca aj v slovenčine. Môžete si ich objednať ako fyzická alebo ako právnicka osoba. Keď ako fyzická, tak je tam 18 dní takzvaná ochrana spotrebiteľa," vysvetlil odborník na dopravu Marián Ürge.

To znamená, že ak si ju kúpite napríklad prvého januára, jazdiť po diaľnici môžete až 19-teho. Platí totiž zákonný limit, počas ktorého môžete od kúpy odstúpiť, alebo opraviť svoje evidenčné číslo. U nás to takto nefunguje.

„Na Slovensku nadobúda platnosť okamžite po zaplatení. Považujeme to za efektnejšie a proaktívnejšie riešenie. Vo všeobecnosti je ťažko porovnávať rozdiel medzi slovenským a rakúskym predajom známok a to preto, že Rakúšania si na rozdiel od nás nechali v platnosti aj papierové známky," vysvetlil vedúci odboru marketingu a služieb verejnosti NDS Martin Guzi.

Prehľad ročných a desaťdňových diaľničných známok u našich susedov.
Prehľad ročných a desaťdňových diaľničných známok u našich susedov. Foto: TV Markíza
 

Rakúske známky medziročne aj zdraželi, ale len o pár centov. Ročnú po novom kúpite za 87 eur, desaťdňová je ale lacnejšia ako u nás.

Česi majú ceny podobné ako my, v Poľsku sa platí mýto a na Ukrajine sa zas jazdí zadarmo. Najdrahší z okolitých štátov sú jednoznačne Maďari, ročná známka je trikrát drahšia ako u nás.

 

Komentáre ( 0)