Správy z vášho kraja:
04. 01. 2018 06:00 | ŽILINA/TV Markíza

Žilinský kraj bude diaľničným rajom: Otázne len je, aký rok sa bude vtedy písať

V súčasnosti majú diaľničiari rozostavané štyri úseky, no ďalšie štyri sú ešte len na papieroch.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: TV Markíza

Žilinský kraj bude diaľničným rajom. Celkovo v ňom bude takmer 190 kilometrov diaľnic. To je výsledné číslo, ku ktorému sme dospeli, keď sme spočítali kilometre na všetkých úsekoch D1 aj D3, ktoré pôjdu cez Žilinský kraj.

Otázne len je, aký rok sa bude vtedy písať. V súčasnosti majú diaľničiari rozostavané štyri úseky, no ďalšie štyri sú ešte len na papieroch.

V Žilinskom kraji minulý rok otvorili dva diaľničné úseky, oba na D3. V júni to bol úsek Svrčinovec - Skalité za 417 miliónov eur.

Na úseku sú dva tunely Svrčinovec a Poľana a tiež najvyšší most v strednej Európe, most Valy. Je vysoký 84 metrov. Vodiči, ktorí idú do Poľska ušetria asi 9 minút. No ťažko skúšanému Svrčinovcu tento úsek nepomohol.

Obavy sa naplnili, kolóny pokračujú. Druhý úsek, ktorý si môžu motoristi vychutnávať od začiatku decembra je úsek Žilina-Strážov. Vyše 4-kilometrový úsek za 255 miliónov eur je jeden z najdrahších na Slovensku. Žiline pomohol.

D3 ide cez Kysuce do Poľska. Nekonečné kolóny z kysuckej cesty však po dostavaní tohto úseku nezmizli. Naopak, doprava sa tu zhustila ešte viac. Kysuce sa odľahčia až po dostavaní chýbajúcich úsekoch medzi Žilinou a Čadcou. Veľmi vzdialený termín ich ukončenia - rok 2026 - prinútil Kysučanov štrajkovať a blokovať cesty.

Viac nájdete v reportáži Zuzany Glabazňovej

 


Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?