Správy z vášho kraja:
10. 01. 2018 19:12 | BRATISLAVA/TV Markíza

Najväčší slovenský supermarket v nedeľu zatvára obchody: Urobí tak skúšobne v jednom kraji

Spoločnosť k tomu viedla nerentabilita nedeľného predaja.

Reťazec zatvára v nedeľu obchody.
Reťazec zatvára v nedeľu obchody. Foto: TVNOVINY.sk

Slovenský reťazec v nedeľu zatvára obchody. Nebojte sa, nejde o celoslovenské opatrenie! Coop Jednota tak urobila skúšobne iba v Trnavskom kraji. Od začiatku roka tam vo viacerých supermarketoch v posledný deň v týždni nenakúpite.

Aj supermarket v Hlohovci má od nového roka nové otváracie hodiny. Sobota - posilnená, no nedeľa - zatvorené.

Podobne, ako v Hlohovci, to bude aj v ďalších mestách a dedinách Trnavského kraja. Nielen malé obchodíky, ale aj riadne supermarkety. Družstvo Coop Jednota takto spolu v tomto regióne v nedeľu zatvára z celkovo 67 až 25 prevádzok.

Faktom je, že reťazec k tomu viedla nerentabilita nedeľného predaja. Obchody zívali prázdnotou a tovar sa zbytočne naskladňoval. Podľa vedenia sa to toho roku po zavedení avizovaných príplatkov za prácu nadčas, v noci a cez víkendy neoplatí ešte viac. To však zďaleka nie je jediný dôvod.

„V našom regióne je veľmi nízka nezamestnanosť a nájsť dobrého pracovníka do obchodu je už problém. Práca v nedeľu nie je atraktívna a veľa pracovníkov preto odchádza. Ukončenie predaja v nedeľu tento problém zmierni," povedal predseda predstavenstva COOP Jednota Trnava Bohuslav Uváčik.

Práve Trnavský kraj ponúka v celej sieti Coop Jednota zamestnancom najvyššie mzdy, teraz chcú zažehnať aj "krízu rodiny". Predavačky dostanú v nedeľu voľno, aby tak mali čas venovať sa vlastným domácnostiam. Model z Trnavy už pozorne sleduje aj centrála v Bratislave.

„Budeme analyzovať sviatočné zatvorenie predajní a uvidíme, či bude tá ekonomika vychádzať, že sa to zatvorí aj v nedeľu," uviedol Martin Katriak zo Zväzu obchodu a cestovného ruchu a člen predstavenstva Coop Jednota Slovensko

Kritici však už teraz vravia, že reťazec takto iba posiela svojich zákazníkov ku konkurencii. Je totiž viac ako pravdepodobné, že pokiaľ to zákon neprikáže, tak zahraničné obchodné spoločnosti sa k takejto iniciatíve domácich sietí z vlastného presvedčenia nikdy nepridajú.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?