Správy z vášho kraja:
12. 01. 2018 17:28 | BRATISLAVA/TV Markíza

Osobný bankrot vlani vyhlásil rekordný počet Slovákov

Centrá právnej pomoci nestíhajú vybavovať žiadosti.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Anton Gvozdikov/shutterstock.com

Minulý rok zbankrotovali na Slovensku tisíce ľudí. Odkedy je osobný bankrot pre dlžníkov dostupnejší, centrá právnej pomoci nestačia vybavovať žiadosti.

Zobrali si pôžičku, tú nevedeli splácať, a tak sa vydali napospas nebankovke. Mnohí ľudia práve takto spadli do dlhovej pasce, z ktorej sa teraz nevedia dostať. Kvôli vysokým poplatkom sa o osobný bankrot zaujímalo len málo z nich. Od marca minulého roka platia ale nové pravidlá a záujem je obrovský.

O vysvetlenie ako to vôbec funguje sa ale pýtalo osobne, telefonicky či mailom až zhruba 70-tisíc ľudí. Čo nasvedčuje, že tých, ktorí sú bezvýchodiskovej situácii je omnoho viac. Medzi zbankrotovanými sú podnikatelia, nezamestnaní aj mamičky na materskej.

Napriek tomu, že je osobný bankrot pre mnohých dostupnejší, platia isté pravidlá. Musíte dokázať, že už viac nie ste schopný splácať svoje dlhy a že ste v exekúcii. Dlhov sa môžete potom zbaviť buď konkurzom alebo splátkovým kalendárom.

Zvyšok dlhu je potom nevymáhateľný, takže veritelia sa s tým musia zmieriť. Za vyhlásenie osobného bankrotu musíte potom zaplatiť 500 eur. Nový začiatok by si mali ale dlžníci dobre rozmyslieť. Bankrot môžete vyhlásiť len raz za desať rokov.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?