Správy z vášho kraja:
08. 02. 2018 10:19 | BRATISLAVA/TV Markíza

Bratislavský hrad bude ešte krajší. Pozrite sa, ktoré časti sa zásadne zmenia

Všetky zákazky pri oprave doteraz vyhral Váhostav Juraja Širokého. Za posledných deväť rokov za to dostala firma asi 100 miliónov eur.

Bratislavský hrad v zime.
Bratislavský hrad v zime. Foto: Renata Sedmakova/shutterstock.com

Na bratislavský hradný vrh opäť zavítajú stavebné mechanizmy. Viaceré budovy a pamiatky budú v okolí hradu rekonštruované za niekoľko miliónov.

V minulosti robil všetky stavebné úpravy Váhostav spájaný s podnikateľom blízkym vládnemu Smeru, Jurajom Širokým. Národná rada ale sľubuje, že na výbere firmy si dajú záležať a všetko bude transparentné.

Popraskané steny, vypadávajúce zárubne a technika ešte z obdobia Klementa Gottwalda. Veľká historická budova na severných hradbách Bratislavského hradu už roky chátra. Národná rada ju chce zrenovovať a spolu s ňou aj týchto ďalších 7 objektov a pamiatok v areáli hradu.

„Celý areál je rekonštruovaný do podoby posledných zachovaných dokumentov do barokového obdobia, ktoré bolo budované Máriou Teréziou," povedala riaditeľka odboru prevádzky a služieb Marta Čulenová.

Podľa vedúceho kancelárie národnej rady Daniel Guspan tvrdí, že tieto objekty budú rekonštruované v priebehu 24 mesiacov. Neďaleko hradu tak okrem iného pribudnú aj sociálne zariadenia, prerobená záhrada alebo kaviareň. Bude v tejto budove umiestnený ďalší priestor pre mobilné výstavy Slovenského národného múzea.

Zmeny na Bratislavskom hrade.
Zmeny na Bratislavskom hrade. Foto: TV Markíza
 

Rekonštrukcia všetkých 8 objektov v areáli Bratislavského hradu by mala stáť približne 14 miliónov eur. Po obnove hradu a výstavbe podzemných garáží čakajú celý areál posledné stavebné zásahy. V prvej fáze Bratislavský hrad, potom garáže a záhrada, na koniec osem objektov v areáli.

Všetky zákazky doteraz vyhral Váhostav Juraja Širokého. Za posledných deväť rokov za to dostala firma približne 100 miliónov eur. To, či o lukratívnu zákazku zabojuje Váhostav aj do tretice, zatiaľ nie je jasné.

„Spoločnosť Váhostav pravidelne sleduje ponuky vo verejnom obstarávaní. Každú súťaž si pritom najprv interne vyhodnotí a následne sa rozhodne, či sa so svojou ponukou do súťaže zapojí alebo nie," vysvetlil hovorca Váhostavu Tomáš Halán.

Dankov kancelár tvrdí, že podmienky tendra oproti minulým súťažiam sprísnili a dokonca chcú byť dôslednejší ako im prikazuje zákon. „Už neviem si predstaviť akým iným spôsobom by sme to mali urobiť, aby neboli pochybnosti o tom," vyhlásil Guspan.

V minulosti sa totiž objavili pochybnosti, či podmienky súťaže neboli šité na mieru práve Širokého Váhostavu. Firma to vtedy odmietala.

Na otázku TV Markíza, prečo kancelária nešla pri verejnom obstarávaní nad rámec zákona aj pri druhej fáze rekonštrukcie vedúci kancelária konštatoval: „Pri druhej fáze rekonštrukcie sme postupovali presne podľa toho ako nám zákon ukladal.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?