Správy z vášho kraja:
13. 02. 2018 15:32 | BRATISLAVA/TASR

Železniciam chýbajú dve stovky zamestnancov: Najvačší výpadok je v týchto pozíciách

Súvisí to s odchodom silných ročníkov do dôchodku.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) aktuálne hľadajú 218 zamestnancov do prevádzkových profesií. Nedostatok odborných prevádzkových zamestnancov riešia ŽSR už niekoľko rokov. 

Súvisí to s odchodom silných ročníkov do dôchodku, ale aj mnohoročným výpadkom vo výchove a vzdelávaní na stredných školách. 

Najvačší výpadok na západnom a strednom Slovensku

V týchto profesiách železnice pociťujú aktuálne najväčší výpadok, predovšetkým na západnom a strednom Slovensku:

  • Výpravca
  • Návestný majster
  • Zámočník koľajových konštrukcií
  • Elektromontér pevných trakčných a silnoprúdových zariadení
  • Rušňovodič - traťový strojník
  • Rušňovodič - elektromontér
  • Posunovač, signalista
  • Dozorca výhybiek
  • Traťový robotník

"Získanie perspektívnych mladých ľudí na dôležité prevádzkové profesie, ktorým ŽSR poskytnú stabilnú prácu v odbore je posledné dva roky naša priorita. Musíme sa snažiť obnoviť niekdajšie silné postavenie a dobré meno železnice. To ide ruka v ruke aj s pracovnými podmienkami a mzdovým ohodnotením. Jeho systémovú zmenu sme naštartovali v tomto roku, zároveň sme zrealizovali aj optimalizáciu administratívy a tých procesov, ktoré boli zdvojené", uviedol generálny riaditeľ ŽSR Martin Erdössy.

V roku 2017 bolo prijatých do pracovného pomeru na ŽSR 763 zamestnancov, z toho na prevádzkové pozície 715 zamestnancov. ŽSR v roku 2017 prijali v rámci uvedeného počtu aj 46 absolventov do špeciálneho absolventského programu.

V uplynulom roku skončilo pracovný pomer 912 zamestnancov. Z uvedeného počtu 307 zamestnancov odišlo do dôchodku (169 starobný dôchodok, 115 predčasný starobný dôchodok a 23 invalidný dôchodok) a 101 zamestnancov skončilo pracovný pomer z organizačných dôvodov prevažne z administratívy. Priemerná mzda zamestnancov ŽSR za rok 2017 bola 962,43 eura. 

Duálne vzdelávanie

ŽSR sa aktívne podieľajú na projekte duálneho vzdelávania aj štipendijného programu na stredných aj vysokých školách. V roku 2017 dostali 102 žiadostí o prihlásenie sa do systému duálneho vzdelávania. Po následnom posúdení žiadostí bolo vydaných 70 potvrdení zamestnávateľa o vstupe do duálu, ktoré je podmienené úspešným absolvovaním zdravotnej prehliadky a psychologického rozhovoru. 

Touto selekciou prešlo 30 uchádzačov, s ktorými ŽSR uzatvorili učebnú zmluvu. V súčasnej dobe študuje v systéme duálneho vzdelávania na ŽSR 60 žiakov v piatich partnerských stredných odborných školách v rámci Slovenska.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?