Správy z vášho kraja:
06. 03. 2018 16:04 , článok bol aktualizovaný 06. 03. 2018 16:29 | BRATISLAVA/BRUSEL/mm, TASR

Po 30 krajinách Európy môžete bezplatne cestovať vlakom. Musíte splniť len jednu podmienku

Prvý skúšobný program vyjde EÚ na 12 miliónov eur.

Na archívnej snímke zmodernizová jednotka SC 241 Pendolino Košičan na železničnej stanici v Žiline.
Na archívnej snímke zmodernizová jednotka SC 241 Pendolino Košičan na železničnej stanici v Žiline. Foto: TASR

Európska únia v rámci pilotného programu rozdá zadarmo lístky na vlak mladým európskym občanom, ktorí dovŕšia vek 18 rokov. Začiatkom marca to odklepla Európska komisia. Preukaz Interrail Pass by mal byť definitívne platný v roku 2020.

Prvý skúšobný program EÚ v hodnote 12 miliónov eur umožní bezplatne cestovať približne 20- až 30-tisíc mladým ľuďom po 30 európskych štátoch. Podľa rozpočtového dokumentu sa budú uchádzači prihlasovať do systému a následne sa uskutoční "objektívny a nestranný" výber.

Ak by bola táto iniciatíva úspešná, a mala by byť poskytnutá všetkým občanom EÚ, ktorí dovŕšili vek 18 rokov, očakáva sa, že náklady by presahovali až jednu miliardu eur.

Nejde však o novú myšlienku. Skupina europoslancov z Európskej ľudovej strany (EPP) ešte v roku 2016 predložila zákonodarnému zboru projekt, podľa ktorého každý európsky občan na svoje 18. narodeniny dostane zadarmo cestovný lístok Interrail, aby mohol cestovať po Európe s cieľom lepšie spoznať "starý kontinent".

Pôvodná myšlienka však bola následne trochu upravená. Európsky parlament odsúhlasil, že najskôr tento návrh vyskúša cez pilotný projekt, na ktorý bolo vyčlenených 12 miliónov eur. Na základe výsledkov pilotného projektu by sa mal preukaz Interrail Pass od roku 2020 stať bežnou záležitosťou pre dospievajúcich Európanov.


Komentáre ( 0)