Správy z vášho kraja:
08. 03. 2018 12:47 , článok bol aktualizovaný 08. 03. 2018 19:08 | BRATISLAVA/TASR, mm

Hodiny na spotrebičoch Slovákov odrazu o niekoľko minút meškajú. Dôvod je prekvapivý

Dotýka sa to ďalších 25 krajín Európy.

Čas na elektrických spotrebičoch mešká
Čas na elektrických spotrebičoch mešká Foto: TVNOVINY.sk

Politický spor medzi Srbskom a Kosovom, ktorý spôsobil nerovnováhu v tamojších elektrických prenosových sústavách, vyvolal „dominový efekt" v sieti pokrývajúcej 25 európskych krajín od Portugalska až po Grécko či Poľsko.

Pozrite si reportáž Ľubky Janíkovej:

 
.

Výsledný pokles frekvencie striedavého prúdu sa prejavil meškaním niektorých elektronických hodín, čo mohlo pomýliť milióny Európanov, uviedla v stredu agentúra AP.

„Keďže je európska sústava vzájomne prepojená... frekvencia mierne poklesne, pokiaľ je niekde nerovnováha," uviedla citovaná hovorkyňa Európskej siete prevádzkovateľov elektrických prenosových sústav (ENTSO-E) Claire Camusová.

V samostatnom vyhlásení táto organizácia so sídlom v Bruseli upozornila, že spomínané „vychýlenie priemernej frekvencie, k akému v synchrónnej oblasti Kontinentálna Európa podobným spôsobom ešte nikdy nedošlo, musí byť odstránené".

Zmenu času si všimli aj Slováci

Do redakcie sa nám ozvali aj viacerí Slováci, ktorí si lámali hlavu nad tým, prečo majú zrazu iný čas na elektrických spotrebičoch.

„Pred pár dňami som si všimol, že nám zrazu meškajú hodiny o niekoľko minút na mikrovlnnej rúre. Nerozumel som tomu, lebo vždy mám v celom byte zosúladený čas," napísal nám Daniel zo Stupavy.

Rovnakú anomáliu si všimla aj Andrea z Prešova. „Zrazu nám čas na elektrickej rúre meškal asi päť minút," napísala Andrea. Zároveň s úsmevom dodala, že kvôli tomu aj meškala do práce.

Čo sa vlastne stalo?

Zmena frekvencie oproti štandardným 50 hertzom bola dostatočne veľká na to, aby spôsobila od polovice januára približne šesťminútové meškanie elektronických hodín, ktorých oscilátor využíva namiesto vstavaného kryštálu striedavé napätie z elektrickej siete. Ide prevažne o rádiobudíky, hodiny vstavané do kuchynských elektrospotrebičov alebo hodiny využívané na riadenie vykurovacích systémov.

Organizácia ENTSO-E uviedla, že pracuje na technickom riešení, ktoré by mohlo vrátiť systém do normálu v priebehu "niekoľkých týždňov", zároveň však vyzvala európske orgány a vlády, aby riešili politický problém, ktorý tvorí jadro problému. "Je to za hranicami technického sveta. Teraz je potrebná dohoda medzi Srbskom a Kosovom ohľadne tohto nedostatku energie v kosovskej sústave," vysvetlila hovorkyňa.

Nezhody medzi Belehradom a Kosovom, ktoré jednostranne vyhlásilo nezávislosť od Srbska, sú prejavom širšieho sporu, pretrvávajúceho už takmer 20 rokov. Od konca vojny v roku 1999 totiž severné časti Kosova, kde prevažujú Srbi, neplatia vláde v Prištine za spotrebúvanú elektrinu. Riešením mala byť dohoda z roku 2015, jej uplatnenie však podľa AP zablokovalo Srbsko.


Komentáre ( 0)