Správy z vášho kraja:
09. 03. 2018 10:57 | BRATISLAVA/zg

Na tieto telefónne čísla nevolajte. Prídete aj o stovky eur

Len vás prezvonia a dúfajú, že zavoláte späť.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: WilmaVdZ/shutterstock.com

Slovákom opäť vyzváňajú mobily s neznámymi číslami. Nezvonia dlho a spoliehajú sa na to, že zavoláte späť. To by sa ale mohlo veľmi negatívne odraziť na účte za mobilné služby.

Operátor preto varuje, aby ste neznáme podozrivé čísla nedvíhali a rozhodne nevolali späť. Ak sa tak stane, bude s najväčšou pravdepodobnosťou nasledovať vyčerpaný kredit alebo vysoká faktúra. Volajúci len prezváňajú, zväčša ide o pár zazvonení a telefón sa odmlčí.

Telefónne čísla so srbskou predvoľbou.
Telefónne čísla so srbskou predvoľbou. Foto: Teleráno
 

Jeden z operátorov už potvrdil, že problém začína byť pomerne masový a má s ním skúsenosti viacero ľudí po celom Slovensku.

Michal Reiter z TouchIT potvrdil, že podvodníci volávajú z Anglicka, Srbska, Guinea či Somálska. Ľudia si myslia, že keď telefonát zdvihnú, nič sa nestane, pretože za prijaté hovory sa na Slovensku neplatí.

Operátori dokážu blokovať takéto čísla, ale potrebujú od ľudí pomoc. Napríklad napísať na sociálnu sieť, email alebo na technickú podporu.

"Telefonát je krátky, niekedy ho nestihneme ani zdvihnúť a vtedy sa snažíme volať späť. Sú to čísla, na ktoré platí vyššia tarifa. Dôvodom je, že je to telefonát do zahraničia. Keďže je to mimo EÚ, musíme ho zaplatiť," vysvetli odborník.

Účet za mobilný telefón sa môže vyšplhať do výšky niekoľko sto eur.

"Je to podobné ako s podvodmi cez email. Ak si človek nič neobjednáva cez kuriérsku spoločnosť, tak mu je takýto email podozrivý. Sú ľudia, ktorí nekomunikujú so zahraničím a vtedy to vedia odlíšiť," vysvetlil Reiter.

Telefónne čísla z iných krajín.
Telefónne čísla z iných krajín. Foto: Teleráno
 

Operátori dokážu blokovať takéto čísla, ale potrebujú pomoc od ľudí. Napríklad napísať na sociálnu sieť, email alebo na technickú podporu operátora. Podľa odborníka to však nie je jednoduché. Odôvodnil to tým, že operátor nemôže plošne blokovať predvoľbu plošne.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?