Správy z vášho kraja:
09. 03. 2018 19:26 | BRATISLAVA/TV MARKÍZA

Od januára sa na Slovensku môže predávať alkohol vo fľaši len s novou kontrolnou známkou

Žilinskí colníci zaistili až 300 fliaš alkoholu s neplatnými kontrolnými známkami.

Pre spotrebiteľa nemá nijaký vplyv, či si kúpi alkohol so starou alebo novou kontrolnou známkou.
Pre spotrebiteľa nemá nijaký vplyv, či si kúpi alkohol so starou alebo novou kontrolnou známkou. Foto: TV Markíza
Aj napriek tomu, že colníci už dvakrát predlžovali lehotu na dopredaj fliaš so starými kolkami, ešte stále sú v regáloch našich obchodov. Dokonca v jednom obchode žilinskí colníci zaistili až 300 fliaš alkoholu s neplatnými kontrolnými známkami.

Zmena zákona sa týka všetkých, čo alkohol predávajú aj skladajú. Malých obchodíkov, krčiem i obchodných reťazcov. Pochybenia našli až v devätnástich predajniach. "Vo väčšine prípadov išlo o pomerne exluzívny alkohol, hodnota najdrahšieho presiahla až 230 eur za jeden kus. Tento alkohol bol zabezpečený a bude zlikvidovaný," uviedla hovorkyňa CÚ Žilina Božena Chríbiková.

Okrem toho, že predajca príde o tovar, dostane aj pokutu. Minimálna je 50 eur, no môžu to byť aj stovky.

A prečo sa vlastne ochranné kolky zmenili? Vynovený je nielen dizajn, ale aj ochranné prvky, ktoré majú zlepšiť kontrolu liehovín. Pre spotrebiteľa ako takého nemá nijaký vplyv, či si kúpi alkohol so starou alebo novou kontrolnou známkou, predajcom ale hrozia pokuty.

Ak máte fľaše s alkoholom so starými známkami ešte doma, nikto vás zato trestať nebude, no ak by vás vonku napríklad zastavili policajti, mohli by vám ho pri kontrole pokojne zobrať. 

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?