Správy z vášho kraja:
14. 03. 2018 06:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Nebudeme robiť donekonečna, parlament má schváliť dôchodkový strop

Presný dôchodkový vek teraz oznamuje štát vždy v októbri.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Parlament bude riešiť vek odchodu do dôchodku v 64 rokoch. Zamestnanci totiž odmietli, aby sa dôchodkový vek stále predlžoval a žiadajú jeho zastropovanie. Také jednoznačné to ale nebude.

Vyše stotisíc zamestnancov sa podpísalo v petícii za skorší odchod do dôchodku. A teraz sa tým bude musieť zaoberať aj parlament.

„Hráme prím, čo sa týka odpracovanej nadčasovej práce, nočnej práce, celkovo pokiaľ ide o ten rozsah pracovného času, ktorý zamestnanci trávia v práci. Preto sme dospeli k záveru, že 64 rokov, teda dva roky oproti súčasnému stavu odchodu do dôchodku, by bolo takým stropom," povedala nám hovorkyňa OZ KOVO Monika Benedeková.

Zamestnanci zabojovali po tom, čo štát od minulého roka uzákonil, že dôchodkový vek sa bude každý rok zvyšovať.

Pre tento rok je to zvýšenie o 63 dní. Keď navýšenie pripočítame k už aktuálnemu veku odchodu na dôchodku, budúci penzisti si budú starobu užívať až po tom, keď dovŕšia 62 rokov a takmer päť mesiacov.

Presný dôchodkový vek oznamuje štát vždy v októbri. Pripraviť sa preto dopredu kedy pôjdete do dôchodku je ťažké.

„Dnes platí, že človek len rok pred odchodom do dôchodku vie, kedy odchádza. Inými slovami, keď niekto oslavuje 60. rokov, stále nevie, kedy pôjde do dôchodku, dokonca aj keď má 61. Návrh našej strany je, že minimálne 5 rokov pred odchodom do dôchodku by mal každý vedieť kedy naň odíde," myslí si štátny tajomník rezortu práce Ivan Švejna.

Zastropovanie dôchodkového veku nie je podľa nich správne riešenie. No povedať, aká je e správna hranica, kedy by to malo byť - zatiaľ jasné nie je. Minister Ján Richter sa napríklad v minulosti vyjadril, že na rozdiel od odborárov si vie hranicu predstaviť o niečo neskôr - na úrovni 65 rokov.

 

Komentáre ( 0)