Správy z vášho kraja:
10. 04. 2018 19:33 | BRATISLAVA/TV MARKÍZA

Zisťovali sme, či sa oplatí dať mobil do neautorizovaného servisu

Po overení kvality v autorizovanom servise prišlo prekvapenie.

Život bez mobilu si mnohí z nás nevedia predstaviť.
Život bez mobilu si mnohí z nás nevedia predstaviť. Foto: TV Markíza

Život bez neho si mnohí nevieme prestaviť. Ak je vybitý zúrime, no keď nám smartfón spadne a rozbije sa, vtedy je to už hotová katastrofa. Zisťovali sme, kde si nechať vymeniť displej a batériu a či sa oplatí investovať do originálnych súčiastok alebo do napodobeniny.

Zatiaľ sa nepodarilo vyrobiť nerozbitný telefón. Mnohé z pádov končia s rozbitým displejom. Známy technologický novinár navštívil niekoľko neautorizovaných bratislavských servisov.

V jednom mu ho chceli opraviť za približne štyristo eur. Ponuka na opravu sa vraj niekoľkokrát menila.

Kvalitu si chcel overiť v autorizovanom servise a tu ho čakalo prekvapenie. "Potom, ako ho pripojili k testovacej stolici, zistili, že ten telefón bol u nich v oprave," uviedol novinár Ondrej Macko.

Znamená to, že telefón dal neautorizovaný servis opraviť práve do toho značkového. Výmena displeja bola teda o 20 eur drahšia a dlhší bol aj čas, za ktorý ho opravili.

Pokus s rozbitým telefónom sme opakovali v inom neautorizovanom servise. "Táto výmena stála 329 eur a bolo jedno, či to bolo za hodinu, za jeden deň alebo dva, jednoducho povedali, toľko toto stojí. A treba nám aj pin kód, aby sme sa dostali do tohto telefónu," uviedol Macko.

Ten by ste ale podľa skúseného servismana nemali nikdy nikomu dávať. V telefóne máte o sebe tie najchúlostivejšie informácie, ktoré by potom mohol niekto zneužiť.

Výmena displeja v neautorizovanom servise v druhom prípade teda vyšla približne o polovicu viac ako v profiservise. Stratiť ste mohli aj svoje dáta.

Problémové ale môže byť aj použitie lacnejších komponentov. Výmena lacnej batérie môže byť dokonca nebezpečná.

Odborník preto radšej odporúča kupovať certifikované komponenty.

Kvalitné súčiastky ale podľa technologického odborníka nemusia byť zárukou stopercentnej spokojnosti.

 

Komentáre ( 0)