Správy z vášho kraja:
11. 04. 2018 17:10 | WASHINGTON/TV MARKÍZA

Zuckerberg pred senátom priznal, že chystá platenú verziu Facebooku

Tá bude bez reklám. Stále však zostane aj verzia zdarma.

Šéf Facebooku musel po škandále vysvetľovať, ako plánuje chrániť súkromie užívateľov.
Šéf Facebooku musel po škandále vysvetľovať, ako plánuje chrániť súkromie užívateľov. Foto: TV Markíza

Takmer päť hodín vypovedal pred senátom zakladateľ najznámejšej sociálnej siete. Verejné vypočúvanie Marka Zuckerberga sledovali naživo na internete ľudia po celom svete. Šéf Facebooku musel po škandále s únikom osobných údajov vysvetľovať, ako plánuje chrániť súkromie užívateľov.

Mark Zuckerberg sa v úvode vypočúvania kajal za to, že nedokázal ochrániť užívateľov Facebooku. Priznal, že neurobili dosť preto, aby sociálnu sieť nemohol niekto tretí využiť. Od šírenia falošných správ, cez cudzie zasahovanie do volieb až po prejavy nenávisti.

Sociálna sieť ešte začiatkom apríla priznala, že kontroverzná spoločnosť Cambridge Analytica neoprávnene získala osobné údaje až 87 miliónov užívateľov. Využiť ich mala na ovplyvňovanie amerických volieb či referenda o brexite.

Facebook tento týždeň každého, koho sa tieto nekalé praktiky dotkli, na to upozornil. Podľa mnohých je to však príliš neskoro.

„To, čo si dávate na Facebook, nie je súkromné. Je to jednoducho realita dnešného sveta. Musíme si uvedomiť, že všetko od statusu, cez obrázky, po údaje, ktoré tam máme, sú jednoducho verejné," uviedla užívateľka Facebooku Phoebe Meadows.

Facebook na škandál reagoval tým, že zjednodušil cestu, ako si svoj profil zabezpečiť. Ľudia si napriek tomu začali hromadne odstraňovať svoje profily, pretože sociálnej sieti prestali dôverovať. Vyzývajú ich k tomu aj hlasní kritici Facebooku, ktorí protestovali napríklad v uliciach Washingtonu.

Cestu, ako ochrániť život ľudí vo virtuálnom svete pred cieleným marketingom, načrtol Zuckerberg pred senátom.

Spoločnosť pripraví platenú verziu bez reklám. Stále však zostane aj verzia zdarma, ktorá práve na takýchto reklamách zarába.

 

Komentáre ( 0)