Správy z vášho kraja:
13. 04. 2018 17:17 | PRIEVIDZA/TV Markíza

Nový ťažobný úsek v bani Nováky je ohrozený. Presunúť treba rieku aj železnicu

Poslanci Trenčianskeho kraja zmeny územného plánu neschválili.

V bani Nováky.
V bani Nováky. Foto: TVNOVINY.sk

Chcú otvoriť nový ťažobný úsek, no povolenie ešte nedostali a navyše sú proti aj niektorí poslanci Trenčianskej župy. Investícia za milióny eur je tak ohrozená. 

Otázkou ale je, či v čase, keď sa pripravuje útlm baníctva, má otvorenie ďalšieho ťažobného úseku zmysel.

Jedenásty ťažobný úsek v bani Nováky. O päť rokov sa tu prestane ťažiť uhlie. Bane chcú preto otvoriť 12. pole. A dolovať uhlie až do roku 2033. „Ťažba z 12. poľa si vyžiada vyvolané investície a to aj prekládku rieky Nitra a železničnej trate v úseku Nováky," povedala Jana Janáčová z Hornonitrianskych baní v Prievidzi.

Je to zásadná zmena, ktorá by mala byť v územnom pláne. Poslanci Trenčianskeho kraja zmeny v územnom pláne neschválili. Baníci sa tak do prekládky trate a rieky zatiaľ pustiť nemôžu. 

Posudzuje sa vplyv na životné prostredie. Sú to dve rôzne schvaľovania. „Pri povoľovaní činnosti je ale potrebné, aby činnosť bola v súlade s územným plánom," uviedol hovorca ministerstva životného prostredia Tomáš Ferenčák.

„Územie, o ktorom včera rozhodovali poslanci, bolo štátom určené na dobývanie uhoľných zásob. Rozhodnutie poslancov kraja nemôže byť v rozpore s rozhodnutím štátu," hovorila Adriana Siváková z Hornonitrianskych baní v Prievidzi.

Poslanci sa ale odvolávajú na tento čerstvý vládny dokument. Je to vlastne pripravovaný útlm baníctva. „Do roku 2023 majú byť prvé projekty s útlmom baníctva sfinalizované. Tak potom je v rozpore s tým, čo tvrdí vláda, aby sme prijímali takto opatrenia," objasnil poslanec kraja Michal Ďureje.

„Ak 12. úsek nebude spustený podľa plánu, v roku 2023 žiadna iná alternatíva zamestnanosti ešte nebude pripravená," vysvetlila Siváková.

Vedenie baní tvrdí, že ak sa nepodarí otvoriť nový ťažobný úsek, baníci prídu o prácu.

Prudký pokles ťažby je podľa hovorkyne baní hrozbou nie len pre zamestnanosť 4000 ľudí, ale bude mať dopad aj na zamestnanosť v partnerských organizáciách. Podpredseda župy si to ale nemyslí. „Myslím si, že intelektuálny potenciál a zručnosť baníkov sú natoľko veľké, že sa dokážu uplatniť aj v iných oblastiach hospodárskeho života tu na Hornej Nitre," dodal podpredseda kraja Jozef Božik. 

Zatvoriť bane nebude jednoduché. Na jednej strane negatívne vplývajú na zdravie a životné prostredie, vyžadujú dotácie, no na druhej živia rodiny baníkov. 

 

Komentáre ( 0)