Správy z vášho kraja:
07. 05. 2018 19:15 | BRATISLAVA/TV Markíza

Skorší dôchodok alebo menej peňazí? Všetko majú v rukách poslanci

Návrh predložili sociálni demokrati, Most-Híd má výhrady.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Dlhšie pracovať alebo skromnejší dôchodok? Poslanci sa budú v krátkom čase zaoberať návrhom na obmedzenie dôchodkového veku. Ak by sme mali robiť maximálne do 65 roku života, podľa odborníkov by to budúce penzie mohlo znížiť o desiatky eur.

Stále viac dôchodcov, ktorých pracujúci nestíhajú financovať. To je dôvod, pre ktorý Ficova vláda pred 5 rokmi odklepla neobmedzený rast dôchodkového veku. To znamená: Čím viac sa podľa štatistík dožívame - tým neskôr máme ísť do penzie.

Dnešní tridsiatnici by tak mohli robiť takmer do veku 67 rokov, mladší ešte dlhšie. Smer ale zmenil názor a navrhuje, aby sa strop dôchodkového veku uzákonil na 65, možno len 64 rokov.

Žiadajú to aj odborári, ktorí pod petíciu vyzbierali vyše 120-tisíc podpisov. Nič ale nie je zadarmo. Odborníci upozorňujú - skorší dôchodok rovná sa nižší dôchodok.

„Musí to tak byť. Lebo v slovenskom dôchodkovom systéme je rozhodujúce, koľko rokov človek platil odvody. Ak by sme zvolili taký zjednodušený príklad, či dnes ide človek do dôchodku v 62-ke alebo 63-ke, rozdiel vo výške dôchodku môže byť zhruba 30 eur mesačne," myslí si Radovan Ďurana z INESS.

Na nižšie dôchodky môže do budúcna tlačiť aj fakt, že ak návrh Smeru prejde, penzistov ešte pribudne a štát bude mať problém ich zaplatiť.

„Je otázka, kto to zaplatí. Či to budú deti týchto dôchodcov, ktorí budú platiť vyššie odvody, alebo to budú samostatní dôchodcovia, ktorí budú dostávať menej štedré dôchodky," myslí si analytik.

Podľa expremiéra Roberta Fica dopady nie sú také zlé, aby sa nedali zvládnuť. „Bude vyššie HDP, bude viac peňazí," dodal.

Aj keď málokto z nás si vie predstaviť, že aj po 65. narodeninách by mal deň čo deň chodiť do práce, v niektorých iných štátoch to zrejme v budúcnosti nebude žiadna rarita. Napríklad Holanďania či Taliani by sa mali postupne dočkať prvého dôchodku až ako 71-roční, Dáni dokonca ako 74-roční.

Na to, aby vládny smer presadil dôchodkový strop, bude v parlamente potrebovať 90 poslaneckých hlasov, aj z radov opozície. To ani náhodou nebude jednoduché. Voči takémuto opatreniu má totiž výhrady aj koaličný Most - Híd.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?