Správy z vášho kraja:
11. 05. 2018 17:30 , článok bol aktualizovaný 11. 05. 2018 18:15 | BRATISLAVA/TV Markíza

Ďalší škandál s eurodotáciami: Podnikateľ má vraj dostať peniaze na súkromný rybník

Opozícia už začala zbierať podpisy za odvolanie Matečnej.

Schéma dodácie pre podnikateľa Beljajeva.
Schéma dodácie pre podnikateľa Beljajeva. Foto: TV Markíza

Ďalší škandál s eurodotáciami! Veronika Remišová tentoraz upozorňuje na podivný projekt známeho podnikateľa Alexeja Beljajeva. Podľa nej mu štát prispeje 330-tisícami eur na výstavbu súkromného rybníka hneď vedľa jeho luxusného sídla na Liptove.

Cesta medzi Važcom a Tatranskou štrbou. Ukažkový výhľad na Tatry a z lesa sa ozýva šumenie Bieleho Váhu.

Zrejme aj to zabralo na podnikateľa Alexeja Beljajeva a práve na tomto mieste sa rozhodol postaviť si súkromnú vilu. Tým sa ale jeho plány neskončili. Na pozemku mu totiž ešte chýba rybník.

„Do oznámenia pre úrady napíše, že jeho zámerom je, citujem, - rozvoj privátneho rekreačného areálu rozvinutého okolo základne stávajúceho nadštandardného rodinného domu -," ozrejmila prípad Veronika Remišová.

Náklady na stavbu sú v tomto oznámení dohodnuté na 78-tisíc eur. Podľa poslankyne Remišovej sa však štát rozhodol podnikateľovi pomôcť oveľa štedrejšou sumou.

Projekt športového rybníka hneď vedľa Beljajevovej rezidencie získal agrodotáciu 330-tisíc eur. „Beljajev v žiadosti o dotáciu od ministerstva pôdohospodárstva píše o rozvoji cestovného ruchu a nákladoch na rybník vo výške 600-tisíc eur," tvrdí poslankyňa OĽaNO.

K miestu, kde sa má nachádzať rybník, vedie provizórna cesta. Začína sa rampou a značkou zákaz vjazdu. Hneď po tom, ako sme na cestu vošli, nás správca upozornil, že sme na súkromnom pozemku.

„Takýto postup vyvoláva oprávnené obavy, či namiesto rozvoja krajiny neprispejeme z našich daní iba na rozvoj súkromného majetku spomínaného pána," vyhlásila Remišová.

Podľa poslankyne sa totiž v oznámení pre miestny úrad rybník spomína ako stavba v privátnom areáli, no v žiadosti o dotáciu z eurofondov ten istý rybník vraj prispeje k rozvoju cestovného ruchu.

"Pri týchto zmluvách sme ešte ani euro nevyplatili. Keď pri jednej veci bude suma nadhodnotená, tak sa škrtne. Ak bude suma nahodnotená cez pravidlá EÚ na konci, tak sa škrtne celý rozpočet a od zmluvy sa odstúpi," hovorí šéf rezortnej Pôdohospodárskej platobnej agentúry Juraj Kožuch.

S podniakateľom Alexandrom Beljajevom sa nám podarilo spojiť krátko pred vysielaním Televíznych novín, poskytol nám telefonicky stanovisko.

 

Reakcia ministerstva pôdohospodárstva

Ministerstvo pôdohospodárstva zatiaľ neposkytlo nenávratný finančný príspevok vyše 330-tisíc eur podnikateľovi Alexejovi Beljajevovi. "Bola podpísaná iba zmluva na základe podanej žiadosti o nenávratný finančný príspevok," zdôraznila Zuzana Peiger Ačjaková z ministerstva pôdohospodárstva.

Výška príspevku bude podľa jej slov vychádzať ešte z výsledkov kontroly na mieste realizácie projektu a na základe preukázania skutočne vyplatených výdavkov. "Prekročenie primeraných cien by viedlo k zníženiu oprávnených výdavkov," doplnila Peiger Ačjaková.

Reagovala tak na kritiku tejto dotácie zo strany opozičného hnutia OĽaNO. Poslankyňa hnutia Veronika Remišová informovala, že dotácia má byť poskytnutá na rybník, ktorý sa nachádza pri rodinnom dome Beljajeva.

Podľa agrorezortu však cieľ a účel projektu plní aj podmienky regionálneho rozvoja a verejného záujmu. "Projekt, ktorého súčasťou je výstavba športového rybníka, bude realizovaný v rekreačnom areáli Važec - Pod Kopou a zabezpečuje rozvoj rekreačných možností, ktoré budú verejne prístupné," opísala Peiger Ačjaková.

Alternatívnou funkciou vodnej nádrže bude podľa jej slov aj bezpečnostný prvok, bude slúžiť na zabezpečenie vody na hasenie v prípade požiaru. "Rekreačné využitie projektu bude zároveň ekonomickým prínosom pre daný región - zvýšenie zamestnanosti, rozvoj voľnočasových aktivít a podobne," vymenovala.

Poslankyňa Remišová však argumentovala na tlačovej konferencii aj tým, že Beljajev v žiadosti o dotáciu od ministerstva pôdohospodárstva uviedol náklady na rybník vo výške viac ako 600-tisíc eur. O dva mesiace neskôr však v oznámení pre okresný úrad písal o privátnom areáli pri jeho rodinnom dome a náklady na rybník určil vo výške 78-tisíc eur.

Peiger Ačjaková na to reagovala s tým, že táto informácia nie je relevantná. "Subjekt doteraz nedostal žiadne finančné prostriedky. Kým sa tak stane, musí preukázať, že splnil všetky stanovené podmienky a naozaj zrealizoval zmysluplný projekt," zdôraznila.

Doplnila tiež, že môže ubezpečiť európskych aj slovenských daňovníkov, že na projekt sa prídu pozrieť kontrolóri, pretože Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) robí 100 % kontrol na mieste.

"Oproti minulosti platobná agentúra tiež kontroluje každú jednu položku, či nie je predražená. Využíva na to oceňovací softvér. Teda bez ohľadu na to, akú sumu žiadateľ uviedol na úrade životného prostredia, PPA bude skúmať, že či naozaj zrealizoval investíciu za zmluvne dohodnutú sumu," vysvetlila. Ak nie, financie sa mu podľa nej nevyplatia.

Matečnú chcú odvolať

Opozícia podáva návrh na odvolanie ministerky pôdohospodárstva. Gabriela Matečná podľa nej kryje kšefty s pozemkami a so štátnym majetkom bačuje ako s vlastným. Šéf SNS si ale za svojou nominantkou stojí.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?