Správy z vášho kraja:
12. 05. 2018 07:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Študenti môžu zadarmo navštíviť štyri európske krajiny. Má to iba jednu podmienku

Projekt podporila EK a vyčlenila naň 12 mil. eur.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Kam by ste sa vybrali, keby ste mohli mesiac zadarmo cestovať vlakom po Európe? O tomto teraz budú môcť uvažovať osemnásťroční študenti. Európsky parlament pre nich na cestovanie vyčlenil 12 miliónov eur.

„Jedná sa o iniciatívu Discover EU, čiže Objavuj Európu. Ponúka možnosť mladým 18-ročným ľuďom precestovať celý kontinent, na ktorom žijú. Je to obrovská príležitosť spoznávať kultúru, nových ľudí," vysvetlila Ingrid Ludviková zo zastúpenia Európskej komisie v SR.

Rok 2018 je európskym rokom kultúrneho dedičstva a práve k nemu sa viaže tento projekt. Možnosť bezplatne cestovať dostane 15-tisíc ľudí.

Prihlásiť sa môžu nielen jednotlivci, ale aj skupiny. Cestovanie po Európe má samozrejme aj svoje podmienky. Tí, ktorí sa zapoja do projektu spoznávaj Európu môžu cestovať maximálne 30 dní a do štyroch zahraničných destinácii.

Pre Slovensko je zatiaľ vyčlenených 159 lístkov.

„Podmienkou je, aby k 1. júlu mladý človek dovŕšil 18 rokov. Prihlásiť sa môže prostredníctvom európskeho portálu pre mládež," dodala Ludviková .

Osemnásťroční cestujúci získajú lístky druhej triedy v priemernej hodnote 255 eur. V prípade potreby môžu použiť aj inú ako vlakovú dopravu.

Projekt Spoznávaj Európu sa ale netýka len tohto leta. Druhé kolo podania žiadostí sa uskutoční koncom tohto roka.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?