Správy z vášho kraja:
17. 05. 2018 17:10 | PARTIZÁNSKE/TV Markíza

Ovocinári sa tento rok dočkali kráľovských jahôd, už dozrievajú

Vlani veľa z úrody zamrzlo.

Tohtoročný máj ovociu zatiaľ praje.
Tohtoročný máj ovociu zatiaľ praje. Foto: TVNOVINY.sk

Pestovatelia jahôd na minuloročnú sezónu nespomínajú v dobrom. Vlastne aj predvlani len zúfalo pozerali na plantáže. Jahody ničil mráz. Tento rok sa na nich konečne usmialo nielen šťastie ale najmä slnko. 

Plantáž v Návojovciach pri Partizánskom. Už na prvý pohľad to vyzerá inak ako vlani. Začiatkom mája pred rokom chránila jahody pred mrazom textília. „Človek ide vždy spať s tým vedomím, že čo sa cez noc udeje a čo tu ja ráno nájdem, čo tu uvidím," povedala pracovníčka FRUCTOP Antónia Marková vlani v máji.

Chladné noci sa podpísali pod zlú úrodu. Tretina jahôd zamrzla. Ovocie ale mrzlo na celom Slovensku. Škody boli veľké. „Na úrovni nejakých osem miliónov," potvrdil prezident ovocinárskej únie Marián Varga minulý rok.

Tento rok sa na plantáže pozerá veselšie. „Úplne neporovnateľné. Teraz je to, čo má byť," uviedla Antónia Marková.

Straty žiadne, dokonca už aj zapršalo. Jednoducho radosť sledovať ako jahody dozrievajú. Ovocinári sa tento rok dočkali aj takzvaných kráľovských jahôd. A tie už veru dlho nevideli. „Na takúto úrodu sme čakali asi 7 až 8 rokov. Kráľovské jahody, to sú tie najkrajšie najväčšie jahody. Všetko to ostatné menšie, to už sú príbuzné," opísala Marková.

A kedy je vlastne dobrá úroda? Pestovatelia to hodnotia podľa kvetov na jednom metri. „Na bežnom metri by malo byť zhruba 300 kvetov a keď je 300 kvetov, vtedy sa hovorí o výbornej úrode," dodala Marková.

Tohtoročný máj teda ovociu zatiaľ praje. Pestovatelia sa ale pripravujú aj na budúci rok. Sadia sa nové jahody. Tie síce rozkvitnú, no plody budú zbierať, ak to počasie dovolí, až o rok. 

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?