Čakáme na výsledky, sledujte volebné štúdio o 23:00h

28. 05. 2018 09:00 | BRATISLAVA/PR článok

Mladí ľudia si budú musieť šetriť na vlastné bývanie oveľa dlhšie

Služby "mama hotela" tak budeme využívať oveľa dlhší čas.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Od júla tohto roka sa výrazne zmenia podmienky na získanie hypotekárneho úveru. Cieľom NBS je znížiť zadĺženosť slovenských občanov vzhľadom na to, že prvé opatrenia (overovanie zárobkov za posledný polrok a povinná rezerva po odpočítaní splátok) nestačili.

Je to začarovaný kruh. Štát chce, aby sa mladí ľudia osamostatnili, zakladali si rodiny a zvyšovala sa populácia, ale zároveň neposkytujú mladým ľuďom podporu v otázke bývania. Hovorilo sa o tom, že maximálna výška úveru by nemala presiahnuť 70% z hodnoty nehnuteľnosti. Mladí ľudia si tak musia 30% z ceny nehnuteľnosti nasporiť. Na mieste je teda otázka, ako sú na tom mladí ľudia s bývaním.

„Mama hotel" do tridsiatky

Vzhľadom na vysoké ceny nehnuteľností mladí ľudia, ale aj ľudia v produktívnom veku (okolo 30) využívajú ešte stále „mama hotel". Finančne prispievajú na stravu, energie, ale uvedomujú si, že nie sú zadĺžení na ďalších tridsať rokov a je o nich postarané.

Niektorým mladým ľuďom táto situácia vyhovuje. Majú svoju posteľ z masívu, počítač a chutné jedlo v chladničke a k životu im viac netreba. Iní si zase túto situáciu nepochvaľujú - radi by sa osamostatnili, ale finančná situácia im to vôbec nedovoľuje.

Kým si nasporia potrebnú sumu peňazí, potrvá to niekoľko rokov a či sa im to páči, alebo nie, sami nezvládnu ťahať financovanie nehnuteľnosti. Vysoké ceny energií, vodné, stočné, nájom, bytový fond- toto všetko budú musieť riešiť. Keď bývajú u rodičoch, bytové schôdze a správa bytových domov je pre nich jednou veľkou neznámou.

V EÚ bývajú v „mama hoteli" najdlhšie prekvapivo obyvatelia malého ostrova - Malty. Priemerne žijú u rodičov do 32. rokov (údaje z roku 2017). Slovensko je na treťom mieste za Chorvátskom (2. miesto) a Maltou (1. miesto). Najlepšie sú na tom obyvatelia severskej krajiny - Švédska. Od rodičov sa sťahujú priemerne v 26. roku života.

Podnájmy

Otázku bývania riešia najčastejšie podnájmom. Vo väčšine miest, či už okresných, alebo krajských, majú možnosť nájsť byty, ktoré majitelia prenajímajú. Ceny za prenájom týchto nehnuteľností, aj tých starších, sa šplhajú vysoko. Každý majiteľ nehnuteľnosti chce zarobiť a neváha zdvihnúť ceny aj o niekoľko percent. Záleží aj na tom, v akom stave je byt. Za neprerobený byt s umakartovým jadrom s pôvodnými drevenými parketami si majiteľ nemôže pýtať toľko, čo majiteľ prerobenej nehnuteľnosti. Žiaľ, vo väčšine prípadov to tak je.

Staršie nehnuteľnosti „trápi" napríklad zlá akustika, praskajúce obklady, problémy s vodou a majiteľ tejto nehnuteľnosti musí investovať nemalé peniaze do prerábky, aby ju vôbec mohol ponúknuť na prenájom. Aby sa mu ale táto investícia vracala, samozrejme zdvihne aj ceny za podnájom. Je len na mladých, či sa rozhodnú utrácať peniaze za nehnuteľnosť, ktorá im v podstate nikdy nebude patriť. Žiaľ, niekedy nemajú inú možnosť a musia sa uspokojiť aj s takýmto dočasným riešením.

Ako to bude o pár rokov s bývaním, nikto nemôže s určitosťou povedať. Mladí ľudia si však zvykli žiť v rodičovských domoch a využívajú viacgeneračné domy práve na to, aby sa vyhli hypotékam, ktoré im situáciu skomplikujú na niekoľko rokov. S najväčšou pravdepodobnosťou budú ceny striedavo rásť a klesať, preto ak plánujete kúpu nehnuteľnosti, šetrite si peniaze už teraz. Odkladajte si z každej výplaty aspoň 30%, aby sa nestalo, že keby náhodou prídete o zamestnanie, nebudete mať z čoho žiť a aj kúpa novej špárovacej hmoty by vám mohla narobiť problémy.

Komentáre ( 0)