Správy z vášho kraja:
25. 05. 2018 17:12 | BRATISLAVA/TV Markíza

Už nepracujeme na štát. Všetko, čo zarobíme, patrí nám

Dôvodom je, že 25. máj je tento rok Deň daňovej slobody.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: wutzkohphoto/shutterstock.com

Od piatku už nepracujeme na štát, ale všetky peniaze, ktoré si zarobíme, patria iba nám. Deň daňovej slobody tento rok pripadol na 25. mája. Oproti vlaňajšku nám dal štát poriadne vydýchnuť. Daroval nám 10 dní k dobru.

Deň daňovej slobody je tento rok zamračený a upršaný, ale dôvod na radosť majú ľudia aj napriek tomu. Od dnes totiž, obrazne povedané, už nepracujeme na pánskom, ale výlučne iba pre seba samého.

"Deň daňovej slobody hovorí o tom, v akej miere sú prerozdeľované verejné výdavky. Približuje občanovi, aký je podiel štátu na celkovej ekonomike Slovenska," povedal riaditeľ Nadácie F. A. Hayeka Matúš Pošvanc.

Tento rok sme sa vyrovnali so štátom celkom rýchlo. Na splatenie nášho dlhu nám stačilo 145 dní. Oproti vlaňajšku je to rekordný skok v čase.

Slovensku sa darí. V únii sme piata krajina s najrýchlejšie rastúcou ekonomikou. Navyše trh práce pracuje ako hodinky. A čím viac zamestnaných, tým viac peňazí pre štát.

Tri storočia dozadu sa reálne pracovalo na panskom, platili sa čiastky z úrody, naturálie z hospodárstva či dane za dom a pozemky. 

Výpočet daní.
Výpočet daní. Foto: TV Markíza
 

Výpočet všakovakých odvodov a daní je dnes podstatne zložitejší. Štát okresáva cenu vašej práce až na sumu, ktorá vám nakoniec cinkne na účet. V priemere sa tak z 1 357 eur dostaneme na čistý príjem 638 eur.

Spočítané a podčiarknuté - zo zárobku, ktorý si odpracujete, vám zostane iba 47 percent - ani nie polovica. A to ešte nerátame rôzne ďalšie povinné poplatky, ako sú koncesie, či dane za psa a odpad.

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?