Čakáme na výsledky, sledujte volebné štúdio o 23:00h

25. 05. 2018 19:43 | BANSKÁ BYSTRICA/TV Markíza

Analytik radí, aby sme netankovali plnú nádrž

Ceny pohonných hmôt prudko stúpli v priebehu mesiaca.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: TV Markíza

Na Slovensku momentálne tankujeme najdrahší benzín a naftu za posledných tri a pol roka. Ceny pohonných hmôt prudko stúpli v priebehu mesiaca. Zisťovali sme, čo môžu vodiči očakávať s príchodom leta.

Nafta stojí 1,30 eura a benzín 1,43 eura. Taká je tvrdá realita pri tankovaní. Môžu za to dve veci - rast ceny ropy a pokles hodnoty eura. „To znamená, že dovoz ropy do Európy sa predražil a tým pádom vidíme najvyššie úrovne pohonných hmôt na Slovensku od konca roku 2014," vysvetlil komoditný analytik TRIM Kapitál Ronald Ižip.

Pomaly, ale isto, idú ceny nahor aj na jednej z púmp v Banskej Bystrici. „Zaznamenali sme nárast o dva centy aj pri benzíne aj pri nafte. A to za dva týždne," povedal nám predavačka na čerpacej stanici.

Blíži sa leto a rastúce ceny pohonných hmôt by mohli predražiť aj cestu na dovolenku. „Momentálna cena ropy je skôr špekulatívna, preto očakávame, že letná sezóna na Slovensku bude prebiehať v znamení nižších cien," myslí si analytik.

Netankujte plnú

A teraz dôležitá informácia pre všetkých, ktorí majú aktuálne prázdnu nádrž. Za koľko teda najbližšie natankovať? Podľa Ižipa momentálne vidíme mierny pokles cien ropy na svetových trhoch. Odporúča, že netreba tankovať plnú nádrž pokiaľ ju nevyužijete. !Možno o týždeň bude už cena predsa len nižšia," dodáva Ižip.

 

Komentáre ( 0)