Správy z vášho kraja:
14. 06. 2018 19:08 | BRATISLAVA/TV Markíza

VW vyváža do USA každé piate auto. Naštrbia Trumpove clá našu ekonomiku?

Ohrozený je export z našej najväčšej automobilky.

Autá vo Volkswagene.
Autá vo Volkswagene. Foto: Reprofoto: tvnoviny.sk

Nad Slovenskom sa vznáša hrozba najväčšej obchodnej vojny v histórii voľného obchodu. Americký prezident hovorí o clách na európske autá. Tie by mohli výrazne okresať export z našej najväčšej automobilky a ovplyvniť ekonomiku.

Uvaliť chce až 25-percentné clá na všetky dovážané automobily. Ak by sa hrozby naplnili, európski, ale aj ázijskí výrobcovia by prišli o veľký biznis na americkom trhu. Automobilový priemysel je kľúčový aj pre Slovensko.

„Toto nie je dobrá správa pre medzinárodný obchod a určite bude aj snahou Slovenska podporovať jednotu v rámci Európskej únie, aby nás, nerozbili salámovou metódou. Komunikujeme aj s nemeckými kolegami, jednak čo sa týka nemeckých výrobcov na Slovensku, ale myslím, že tá rétorika bude podobná v rámci celej EÚ," uviedol minister hospodárstva Peter Žiga.

 

Doplnil ho minister financií Peter Kažimír: „Ten prípadný dopad je relatívne nízky, naše odhady hovoria medzi 0,05 až 0,12 % HDP. To neznamená nič tragické. V prvom rade sa ale musíme snažiť vyhnúť takémuto konfliktu a usilovať sa o rokovania. V tomto sme súčasťou jednej veľkej hry."

Nejde o zanedbateľné čísla. Napriek tomu, že do Ameriky od nás vyváža síce jediná automobilka, bratislavský Volkswagen, naviazaný je na ňu celý rad dodávateľov. Minulý rok do Ameriky smerovalo 20 percent produkcie automobilky, teda každé piate auto.

Martin Jesný, analytik automobilového inštitútu, hovorí: „Keďže sú v USA populárne, tak sú pre túto automobilovú skupinu veľmi dôležitým produktom. Pokiaľ by sa na európske autá uplatnili clá, autá môžu zdražieť, čo môže negatívne ovplyvniť ich predaj na amerických trhoch. Nemecké značky, voči ktorým je opatrenie namierené, vyrábajú veľkú časť tých áut, ktoré predávajú v Amerike, priamo na ich pôde, kde majú veľké továrne. Ak Trump prezentuje opatrenie v prospech amerických robotníkov, dosah by mohol byť opačný, o prácu môžu prísť ľudia vo výrobných fabrikách, ale aj v službách či servisoch áut."

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?