Správy z vášho kraja:
14. 06. 2018 19:25 | BRATISLAVA/TV Markíza

Bezdomovcom postavili v Bratislave tri štartovacie byty

Housing First vychádza z predpokladu, že ak získa človek domov, ostatné príde samo.

Projekt s názvom Housing First.
Projekt s názvom Housing First. Foto: TV Markíza

Počet bezdomovcov v uliciach vraj môže znížiť kontroverzný projekt. Slovenské občianske združenie sa pustilo do pokusu, ktorý v mnohých iných krajinách už zafungoval. Ľuďom bez domova ponúka tri štartovacie byty.

Malá internátna bunka dostane prvých nájomníkov - mladý pár, ktorý sa topí v dlhoch a aktuálne prespáva po ubytovniach. Po dlhom čase získa normálny domov.

„Má tam svoju posteľ, potom má zónu s kreslami a stolíkom, kde si môže sadnúť - keďže máva aj konzultácie so sociálnym pracovníkom - kde si môže nasporiť na televízor a spraviť z toho obývací priestor," hovorí architektka Eva Štrocholcová.

Nájom je zadarmo len prvé dva mesiace, potom postupne rastie, až sa napríklad za takúto bytovú jednotku vyšplhá na takmer 200 eur - teda rovnakú sumu ako tu platí ktorýkoľvek iný nájomník

Poskladať svoj život dokopy sa v troch malých bytoch pokúsi päť ľudí, ktorí prešli prísnym výberom.

V bratislavskej Novej Cvernovke sú na nových susedov pripravení. „Tým, že je to priestor bývalého internátu, tak je to založené na tom, že sú tu spoločné kuchynky, komunitné priestory, a tí ľudia sú kvázi aj nútení do seba narážať a aj intergovať, takže aj pre nás bola táto budova vhodná na takýto typ projektu," vysvetlil správca Nadácie Cvernovka Braňo Čavoj.

Projekt s názvom Housing First vychádza z predpokladu, že ak získa človek domov, ostatné príde samo.  Program už vyskúšali mestá po celom svete - úspešne. V Bratislave ho testuje občianske združenie Vagus. „Výskumy ukazujú, že osem z desiatich ľudí si to bývanie udrží, nájde si prácu, spôsob, ako hradiť nájomné, nájde si spôsob ako sa oddlžiť a podobne," konštatoval Sergej projektový riaditeľ OZ Vagus Sergej Kára.

Na tri byty prispeli súkromní sponzori, mesto do toho nešlo. Bratislava vraj plánuje vlastný, podobný projekt. Štartovacie byty nie sú lacné riešenie - podľa odborníkov je však oveľa drahšie bezdomovectvo ignorovať.

 

Komentáre ( 0)