Správy z vášho kraja:
09. 07. 2018 13:07 | PRAHA/mm

Lentilky majú viac ako sto rokov: Prečítajte si príbeh cukríkov, na ktorých vyrástol každý Slovák

Lentilky sa v súčasnoti vyrábajú v siedmich farbách, postupne sa vytratil hnedý cukrík.

Lentilky - ilustračná snímka
Lentilky - ilustračná snímka Foto: shutterstock/SergeyMarina

Prežili dve svetové vojny, znárodňovanie aj privatizáciu. História cukríkov, ktoré pozná každý človek v Česku a na Slovensku, sa začala písať ešte v roku 1907. Lentilky si počas celého storočia zachovali svoj vzhľad a tvar, receptúra sa ale viackrát zmenila. Píše český portál idnes.cz.

Zaujímavosťou je, že ich výroba prebieha v dvoch závodoch. V prvom v Olomovci sa vyrobí čokoládová šošovica, ktorá sa potom prevezie do zhruba 50-kilometrov vzdialeného Holešova. Tu prebehne obalenie do farebných cukrových vrstiev.

Lentilky sa vyrábajú v siedmich farbách - červená, žltá, modrá, zelená, fialová, ružová a oranžová, ktoré sa varia v ôsmich kotloch. Do roku 2000 sa práve v tom poslednom namáčali hnedé, ale teraz je už v ňom len žltá farba.

Samotné Lentiky sú rozpoznateľné aj kvôli svojej hranatej škatuľke. Nebolo tomu vždy tak. Za socializmu sa predávali aj v sáčku. Dokonca mali viac variácií. Existovali takzvané Mintelky s mätou a horkou čokoládou, na Vianoce sa zas deti tešili na zimnú edíciu s troma farbami - bielou, červenou a zelenou.

Legendárne cukríky majú zrejme najlepšie roky za sebou. Vo veľkom sa ich výroba začala v polovici 50. rokov. O tri desaťročia neskôr cukríky presunuli na veľkokapacitné linky, keďže bol po nich obrovský dopyt. Vyvážali sa totiž do Anglicka, Kanady, Singapuru a ďalších 35 krajín.

V súčasnosti sa väčšina predá v Česku a na Slovensku, menší vývoz mieri do Holandska. Dôvodom je zrejme aj väčšia konkurencia v podobe známych cukríkov M&M, ktoré sú mladšie. Avšak aj samotné Nestlé, pod ktoré Lentilky patria, v zahraničí predáva aj ďalšiu svoju značku podobnú práve Lentilkám Smarties.


Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?