Správy z vášho kraja:
22. 07. 2018 19:22 | BRATISLAVA/TV Markíza

Postaviť rodinný dom bude jednoduchšie. Ministerstvo pripravuje zmenu zákona

Najväčšia zmena sa dotkne čiernych stavieb.

Lacný dom
Lacný dom Foto: urobsisam.topky.sk

Postaviť rodinný dom bude jednoduchšie. Ministerstvo dopravy totiž pripravuje nový stavebný zákon. Ten by mal okrem iného tiež konečne vyriešiť problém s nelegálnymi stavbami.

Stavebný zákon sa bude meniť po vyše 40 rokoch. Nahradia ho dva nové právne predpisy.

Jeden dom, jedno povolenie. Ministerstvo dopravy chce zjednodušiť administratívu pri povoľovaní menších stavieb, teda aj rodinných domov.

„Čiže chceme zlúčiť územné a stavebné konanie, čím sa zrýchli a zjednoduší celý proces," uviedla hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká.

Po novom budú teda dve kategórie stavieb. Jednoduché a tie ostatné. Do jednoduchých budú patriť rodinné domy, bungalovy či oplotenie.

„Tu napríklad bude stačiť iba ohlasovací proces. Samozrejme budete potrebovať aj stavebné povolenie alebo stavebný súhlas a kolaudačné rozhodnutie," dodala Ducká.

Pri ostatných stavbách ako mosty, diaľnice, či veľké bytové komplexy sa nič - čo sa týka administratívnej záťaže zatiaľ nezmení.

Najväčšia zmena sa dotkne čiernych stavieb. Stavebníci, ktorí sa rozhodnú stavať bez povolení, svoje domy už nebudú môcť dodatočne legalizovať.

Viac sa dozviete v reportáži redaktora TV Markíza Martina Chlebovca. 

 

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?