Správy z vášho kraja:
08. 08. 2018 10:26 | BRATISLAVA/TASR

Správa, ktorá Slovákov nepoteší. Týka sa blokovania účtov pri exekúcii

Proces vymáhania nedoplatkov by sa mal stať efektívnejším.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock.com

Finančná správa (FS) SR od augusta komunikuje elektronicky prostredníctvom osobitného informačného systému s 23 bankami združenými pod Slovenskou bankovou asociáciou. Vďaka tomu dokáže blokovať účty dlžníkov v reálnom čase.

Informovala o tom hovorkyňa finančnej správy Ivana Skokanová s tým, že proces vymáhania nedoplatkov sa tak stáva efektívnejším.

Finančná správa začala elektronicky doručovať rozhodnutia vydávané pri výkone daňovej exekúcie prikázaním pohľadávky z účtu. Skokanová priblížila, že ide o rozhodnutia, na základe ktorých v prípade exekučného konania banka zablokuje na účte financie vo výške dlžnej sumy.

Banky na základe tohto rozhodnutia zablokujú účet, respektíve financie dlžníka, takmer okamžite. Nemusia už čakať niekoľko dní na poštové doručenie rozhodnutia z finančnej správy, dodala hovorkyňa.

Zákonnou možnosťou komunikovať s bankami elektronicky sa tak podľa nej proces vymáhania stáva efektívnejším, rýchlejším a hospodárnejším.

"V praxi to znamená, že finančná správa zašle banke cez elektronickú aplikáciu EKB (elektronická komunikácia s bankami) rozhodnutie, banka jeho prevzatie potvrdí a rozhodnutie vykoná," ozrejmila.

V roku 2017 finančná správa (daňové aj colné úrady) začala približne 29.000 daňových exekučných konaní tohto typu, v tomto roku zatiaľ približne 14.000 konaní.

Komentáre ( 0)

 


Už ste čítali?