21. 09. 2018 17:00 | BRATISLAVA/TV Markíza

Slovenskú hydinu likvidujú akciové letáky. Farmári dali reťazcom ultimátum

Nízke ceny niektoré menšie farmy už vraj položili.

Mäso v obchodoch.
Mäso v obchodoch. Foto: TVNOVINY.sk

Buď pôjdu hore ceny, alebo zabudnite na hydinu so slovenským rodokmeňom! Takéto ultimátum dala Únia hydinárov reťazcom. Tvrdia, že kým náklady im neúmerne rastú už niekoľko rokov po sebe, ceny ich výrobkov idú presne opačným smerom. Niektoré menšie farmy to už vraj položilo.

Žijeme éru zdražovania, pod ktorou sú podpísané hlavne rastúce ceny potravín. O to prekvapivejšie znie varovanie hydinárov. Ceny sú vraj prinízke a hrozí im likvidácia.

To, že ste si aj vy podobne dramatický prepad cien kuracieho mäsa nevšimli v obchodoch, má jednoduché vysvetlenie. Hydinári nehovoria o konečných cenách v regáloch, ale o ich odbytových cenách. Teda tých, ktoré za tovar dostávajú od reťazcov.

Takzvané odbytové ceny sú pritom na Slovensku skutočne nižšie. Za chladené kura dostávajú v okolitých štátoch farmári viac. V susednom Česku majú viac o 23%, v Rakúsku o 45% a v Nemecku dokonca až o 74% viac ako u nás.

„Niektorí menší to už vzdali a iní idú iba na réžie, čo je tiež akoby likvidácia," povedal Ivan Gróf z firmy Hybrav vo Veľkom Lapáši.

Hydinári sa najskôr sťažovali na nekvalitný dovoz, ktorý ich vraj ničil dumpingovými cenami. Teraz tvrdia, že nízke sú aj ceny ich výrobkov a slovenskú hydinu vraj po novom likvidujú akciové letáky.

Oslovili sme aj najsilnejšie zahraničné reťazce. Na naše otázky nám však žiaden z nich neodpovedal. Hydinári tvrdia, že pokiaľ sa výkupné ceny nezdvihnú až o 15%, tak vraj Slovensko bude odkázané výlučne na dovoz. 

Viac v reportáži Mareka Gudiaka

 

Komentáre ( 0)