22. 10. 2018 09:00 | PR článok

Zimná sezóna onedlho začína! Ako sa na ňu pripraviť?

Pozrite si zopár dobrých tipov.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka

Október je už v plnom prúde a ak sa už tešíte na príchod pani zimy, skôr, ako si začnete vyťahovať zimnú obuv a oblečenie, prečítajte si pár užitočných rád, ako sa pripraviť na zimnú sezónu, ktorá dá zabrať najmä nášmu imunitnému systému.

Čerstvý horský vzduch

Na posilnenie imunitného systému vám odporúčame navštíviť podhorské oblasti. Takýto vzduch odporúčame najmä alergikom, ktorí majú problémy s dýchaním - astmatikom. Čerstvý horský vzduch vám posilní imunitný systém viac ako očkovanie u lekára. Pravidelnými prechádzkami na čerstvom vzduchu si zvýšite obranyschopnosť organizmu. Ak plánujete ísť na lyžovačku do horských oblastí, okrem poistenia na lyžovačku nezabúdajte na pravidelné prechádzky po horských strediskách. Odporúčame to najmä rodinám, ktorí majú doma alergika a rodinám s malými deťmi.

Náš tip na ubytovanie

Ak si chcete dobre zalyžovať, už teraz zháňajte hotel v Liptovskom Mikuláši, odkiaľ je dobrý prístup nielen do Vysokých, ale najmä Nízkych Tatier. Liptovský Mikuláš ponúka lacnejšie ubytovanie ako priamo v lyžiarskych strediskách.

Vrstvenie

Počas celej zimnej sezóny, ale aj počas prechodného obdobia medzi jeseňou a zimou nezabúdajte na vrstvenie. Dámam odporúčame nosenie dámskej termobielizne, ktorá ochráni najmä rizikové partie, ako kríže a chrbát. V chladnom období je vrstvenie dôležité najmä kvôli vysokým výkyvom medzi teplotami. Nočné teploty sú nízko pod bodom mrazu a cez deň sa niekedy šplhajú aj nad nulu. Ak máte problémy s močovými cestami a obličkami, nosenie termobielizne nepodceňujte.

Vitamíny

Podporením imunitného systému prežijete zimné obdobie bez chrípky a prechladnutia. Prijímajte preto viac vitamínov ako počas roka. Jedzte citrusové plody a rakytník, ktoré majú najviac vitamínu C. Nezabúdajte ani na príjem vlákniny, ktorá je potrebná pre naše kosti. Najväčší obsah vápnika má potravina, o ktorej by ste to nepovedali. Nehovoríme o mlieku, ale o maku.

Vedeli ste ale, že dobrá káva môže podporiť váš imunitný systém? Môžu za to práve antioxidanty, ktoré sa v nej nachádzajú. Eliminujú škodlivé látky v tele a bunky chránia pred starnutím.

Zvoľnite tempo

Práve počas zimného obdobia pociťujeme viac únavy ako inokedy predtým. Ak na vás dolieha únava a začínajú sa objavovať prvé príznaky nachladnutia, zvoľnite teplo, pripravte si chutný bylinkový čaj so sušených byliniek, nachystajte si ovocnú misu a zababušte sa pod deku. Ak máte doma, či na chalupe veľký krb s mohutnými oceľovými dymovodmi, vytvorte si pelech priamo pred krbom.

Držte sa týchto rád a uvidíte, že zimné obdobie zvládnete bez toho, aby ste museli bežať do lekárne kupovať lieky na nachladnutie a chrípku.


Komentáre ( 0)