Čakáme na výsledky, sledujte volebné štúdio o 23:00h

14. 11. 2018 15:16 , článok bol aktualizovaný 14. 11. 2018 19:37 | BRATISLAVA/zg, TV Markíza

Od štvrtka by ste mali mať prezuté, dezén zimnej gumy si overíte veľmi jednoducho

Stačia vám na to mince z peňaženky.

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka. Foto: George Rudy/shutterstock.com

Hoci to s počasím ešte nevyzerá na zimu, od štvrtka 15. novembra používanie zimných pneumatík pre každé osobné auto povinné, pokiaľ je na ceste súvislá vrstva snehu, námraza alebo ľad. Ak ste to ešte nestihli, a vyzerá to tak, že sa ide poriadne ochladiť, je najvyšší čas objednať sa v pneuservise. Celá výmena pneumatík trvá do pol hodiny, bezpečnosť je na prvom mieste.

Mali by ste vedieť, že ak sa stanete účastníkom dopravnej nehody a nebudete mať ešte zimné pneumatiky, poisťovňa vám môže krátiť poistenie. Potvrdila to aj hovorkyňa Allianz Lucia Muthová. Podľa jej slov poisťovňa to urobí v prípade, ak sa po nehode poškodilo alebo zničilo auto pre to, že majiteľ nemal zimné pneumatiky, či auto nebolo v dobrom technickom stave alebo pneumatiky neboli správne zvolené alebo nemali správny dezén.

„V zázname o dopravnej nehode od polície však musí byť uvedené, že príčinou vzniku nehody boli práve nesprávne zvolené pneumatiky, prípadne to preukáže znalecké dokazovanie," dodala .

Desať stupňov na teplomere

Správne pneumatiky pri jazde v zimnom období sa odporúčajú už pri teplotách nižších ako 10 stupňov Celzia.

Zmes, ktorá je použitá v letných pneumatikách stvrdne a pneumatiky sa tak rýchlo dostávajú do šmyku. Zimné pneumatiky majú členitejší dezén s malými lamelami a vďaka tomu lepšie držia na vozovke pri zníženej teplote a na zasneženom povrchu. A brzdná dráha vozidla na letných pneumatikách je pri nepriaznivom počasí oveľa dlhšia.

Dezén si skontrolujte päťcentovkou alebo dvojeurovkou

Ak ste si už vybrali a prezuli pneumatiky, mali by ste si ešte skontrolovať ich dezén. Podľa predpisov je jehoho minimálna hĺbka pri zimnej pneumatike 3 milimetre, odporúčaná o milimeter viac. Naopak, pri letných vám stačí minimálna hĺbka 1,6 a odporúčaná je 3 milimetre.

Predpisy na hĺbku dezénu pneumatík.
Predpisy na hĺbku dezénu pneumatík. Foto: TVNOVINY.sk
 

Ak si nie ste istí, či drážky na pneumatike spĺňajú predpísané podmienky, urobte si malý test. Stačí vám slovenská päťcentová minca alebo dvojeurovka.

V prvom prípade je na rube vyobrazený Kriváň, ktorého vrchol je vzdialený od okraja mince tri milimetre. Ak mincu vložíte do drážky a vrchol jedného z najvyšších vrchov Slovenska je skrytý v drážke, pneumatika spĺňa zákonom stavené podmienky na jazdu v zime. Ak však vrchol vidíte, mali by ste si zadovážiť nové pneumatiky.

Test päťcentovou mincou na hĺbku dezénu zimnej pneumatiky.
Test päťcentovou mincou na hĺbku dezénu zimnej pneumatiky. Foto: TVNOVINY.sk
 

Odporúčaná hĺbka dezénu zimných pneumatík je ale 4 mm, čo si tiež viete zmerať. Potrebujete na to dvojeurovú mincu - okraj tejto mince má presne štyri milimetre.

Zimné gumy by ste mali v prípade spomínaného počasia mať do 31. marca, ale je iba na vašom rozhodnutí, či ich po tomto termíne prezujete alebo nie. Určite sa budete rozhodovať podľa počasia na budúcu jar.

 


Komentáre ( 0)