07. 12. 2018 09:49 | BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Chcete nakupovať ekologicky? Tu je pár jednoduchých rád, ako na to

Všetko potrebné nájdete v krátkom videu.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Foto: shutterstock/Emilija Miljkovic

Boj proti plastom. Jedna z najväčších tém, ktoré sa riešia v celej Európe. Problém nastal asi pred rokom, kedy Čína oznámila, že už nebude vykupovať plastový odpad.

Štáty tak teraz musia riešiť situáciu tak, že buď budú takýto odpad spracovávať na území Európy alebo budú postupne zakazovať jednorazové plasty, čím by postupne predchádzali jeho tvorbe.

EÚ sa už snaží tlačiť na výrobcov, aby balili svoje výrobky len do obalov, ktoré sú recyklovateľné. Navyše od roku 2021 zakázala jednorazový plast.

TIP: Bojuje proti odpadu: Slováci strašne veľa vyhadzujú. Bioodpad tvorí takmer polovicu

Ruku k dielu však môžu priložiť aj jednotlivci svojim správaním pri nakupovaní. "Máme dve možnosti. V Bratislave a v mnohých väčších i menších mestách sa dnes otvárajú bezobalové obchody. Ak nemáme takúto možnosť, tak si môžeme zadovážiť vlastné vrecúška na pečivo či zeleninu a celý nakúp pobaliť do plátennej tašky," povedala odborníčka na odpad Ivana Maleš.

Drogériu si zas môžeme načapovať. Ak takúto možnosť nemáme, tak si treba aspoň vyberať výrobky, ktoré sú biologicky odbúrateľné a sú šetrené k nášmu životnému prostrediu.

Viac nájdete v krátkom videu

 

Komentáre ( 0)